niedziela, 30 czerwca 2024

Mistrzostwa Szkoły w rzutach

 

Do rywalizacji klas 4-6 w rzucie piłką palantową przystąpiło piętnaścioro uczniów. Zawody odbyły się na Gminnym Stadionie Sportowym w Wapnie. Wśród dziewcząt już po inauguracyjnej serii wyklarowała się pierwsza trójka. Najdalej rzucała Marcelina Piechowiak i to ona zdobyła mistrzowski tytuł. Wśród chłopców zawody zdominował Sylwester Kępiński, natomiast ciekawie działo się za jego plecami, gdzie walka o medalowe miejsca trwała do ostatniego rzutu.
W klasach 7-8, do rzutu oszczepem stawiły się tylko dwie dziewczyny. Tutaj też rywalizacja trwała do samego końca. Ostatecznie mistrzynią została Maja Konieczna.

Radosław Piechowiak

sobota, 29 czerwca 2024

Mistrzostwa Szkoły w biegu na 60 metrów


Na bieżni Gminnego Stadionu Sportowego w Wapnie odbyły się Mistrzostwa Szkoły w biegu na 60 metrów. Udział w rywalizacji wzięło 14 uczniów z klas 4-6, zatem medale przyznano tylko w dwóch kategoriach. W obu najpierw odbyły się biegi półfinałowe. Do finału trafiło po czterech zawodników/zawodniczek z najlepszymi czasami półfinałów. Zarówno u dziewcząt jak i chłopców w półfinale padły rekordy szkoły, które zostały następnie poprawione w finale. W obu biegach w swoich kategoriach najszybsi byli Zuzanna Bejnarowicz i Sylwester Kępiński.

Radosław Piechowiak

 

wtorek, 25 czerwca 2024

Kolejne spotkanie klasowe

 

15 czerwca, spotkali się w lokalu „Stacyjka” absolwenci Szkoły Podstawowej w Wapnie, którzy ukończyli szkołę 25 lat temu (w r. 1999). Urodzeni w roku 1984, czyli aktualni czterdziestolatkowie. Przedstawiciele pokolenia Y albo inaczej milenialsi. To właśnie w ostatnim roku ich nauki, w szkole podstawowej pojawiły się komputery z Internetem. Kilkoro już odeszło, wielu wyprowadziło się z Wapna, niektórzy nawet za granicę. Frekwencja nie była imponująca, niektórzy wycofali się z powodów losowych w ostatniej chwili. Zjawiło się dwoje wychowawców: p. Iwona Ratajczak i p. Jacek Haja. Ci, którzy się zjawili, bawili się znakomicie ... niektórzy, aż do białego rana.

JH

sobota, 22 czerwca 2024

Dzień Rodziny

 

W dniu 14 czerwca 2024 r., w Szkole Podstawowej w Wapnie, odbyła się uroczystości rodzinna. W wydarzeniu uczestniczyli Rodzice uczniów klasy Ia. Uczniowie przygotowali występ,           w którym zaprezentowali swoje talenty artystyczne.

W inscenizacji pt. ”Witajcie w naszej bajce…”, wcielili się w rolę, popularnych postaci z bajek. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a następnie złożyli swoim najbliższym życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej dzieci i ich rodziny spędzali czas przy słodkim poczęstunku. Rodzice zadbali o przygotowanie pysznego ciasta, dla dzieci był popcorn i słodkie arbuzy. Goście mieli okazję podziwiać talenty plastyczne dzieci, szukając swoich portretów. Odbył się także quiz, sprawdzający wiarygodność informacji o rodzicach, przekazanych przez dzieci. Nagrodą dla rodziców były kupony na kąpiel z pianką wspólne wakacje, dzień w spa, całusa, i gofry,

Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie, obecność i wspólne świętowanie.

J.H.

https://photos.app.goo.gl/ZHcB3WYyvwDx7hGZA


niedziela, 16 czerwca 2024

Dzieci Pierwszokomunijne w Licheniu

 






Trzeci tytuł dla Ruchu Chorzów

 

W ubiegłym roku, grając w Mistrzostwach Szkoły w piłce siatkowej pod nazwą Małe Cytryny, Ruch Chorzów otarł się o finał. W tym, nie tracąc seta, zwyciężył w całej rywalizacji. Do walki o tytuł Mistrza przystąpiły trzy drużyny. Pierwsze miejsce zajął wspomniany Ruch, a tytuł wicemistrzowski niespodziewanie wywalczyła drużyna czwartoklasistów, wzmocniona jednym siódmoklasistą. Na trzecim miejscu rozgrywki zakończyła mieszana drużyna najstarszych klas.


Ruch Chorzów - Mega Kolizki Przedszkolaczki 2:0 (25:18,25:18)

Mega Kolizki Przedszkolaczki - Fast and Furious 2:0 (25:23,25:23)

Fast and Furious - Ruch Chorzów 0:2 (13:25,14:25)


Ruch Chorzów - Jan Słapek, Sylwester Kępiński, Dmytro Kuznietsov, Bartosz Szymański, Kamil Cieśliński, Nikodem Maroszek, Miłosz Adamski.

Mega Kolizki Przedszkolaczki - Franciszek Buras, Miłosz Lusiak, Ewaryst Rozmarynowski, Maciej Szymański, Kacper Kaczmarek, Nikodem Bąkowski.

Fast and Furious - Aleksandra Ratajewska, Maja Konieczna, Brajan Dorabiała, Szymon Nowakowski, Paulina Wawrzyniak, Dominik Białożyt, Sebastian Sierszulski, Ksawery Cylkowski.


Radosław Piechowiak

„Cztery Pory Roku z OZE”

 


Wyniki Wojewódzkiego konkursu „Cztery Pory Roku z OZE”.

W kategorii klas IV-VI (subregion pilski)

I miejsce zdobyła Natasza Pisarek kl VI a.

Wyróżnienie otrzymała Julia Grabarska z kl V.


Szkoła otrzymała również nagrodę pieniężną w wysokości 1500,00 zł brutto. Podsumowanie konkursu 
i wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej Gali podsumowującej w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu 04 czerwca 2024 r. Z uwagi na uczestniczenie Nataszy i Julki oraz opiekuna konkursu p. Ewy Ryski w wycieczce do Krakowa dyplomy i nagrody zostały odebrane przez dyrekcję i rodziców.

e.r

czwartek, 13 czerwca 2024

Wizyta w szkole.

 

          10 maja 2024 r., gościliśmy w progach SP w Wapnie grupę najstarszych przedszkolaków. Przed nimi nowe wyzwanie – nauka w szkole. Była to wizyta adaptacyjna, a zarazem wspaniała okazja, by zmierzyć się z pierwszymi zadaniami. Na przedszkolaków czekały zagadki i zadania, które realizowały podzielone na grupy. Każdą grupą opiekowali się pierwszoklasiści, którzy poradzili sobie profesjonalnie. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły również w zajęciach kodowania pod czujnym okiem nauczycieli oraz przy udziale starszych kolegów i koleżanek. Oprowadzone po szkole, miały okazję zobaczyć jak wyglądają sale lekcyjne, sala gimnastyczna, pracownia komputerowa, sala pedagoga i sala psychologa, biblioteka, boisko szkolne oraz plac zabaw przy szkole. Realizując zadania, zaprezentowali dotychczasową wiedzę zdobytą w przedszkolu  i udowodnili, że są przygotowani do zmian, zdobywając bilet do pierwszej klasy.

Mamy nadzieję, że to doświadczenie pomoże dzieciom i ułatwi im przekroczenie progu szkoły we wrześniu.

                                                                               Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy!

J. Hemmerling

H.Górna-Hęś

Foto: https://photos.app.goo.gl/AGrp1s8iGsYG4QXW9

wtorek, 11 czerwca 2024

„Bajki bez barier”


W naszej bibliotece szkolnej pojawił się niedawno się kącik „BAJEK BEZ BARIER” – utworzony przez pedagog Brygidę Dziergas.
Są to krótkie opowiadania, ukazujące w zrozumiały dla dzieci sposób, na czym polegają wymienione powyżej niepełnosprawności. Niejednokrotnie dzieci obawiają się bawić z rówieśnikami dotkniętymi tego typu zaburzeniami. Bajki te uświadamiają, że każde dziecko, bez względu na to jak wygląda lub na co choruje, potrzebuje akceptacji i kontaktu z drugim człowiekiem.
W/w seria przyda się, by nauczyć dziecko otwartości, wrażliwości i tolerancji wobec niepełnosprawnych kolegów i koleżanek.

niedziela, 9 czerwca 2024

Wycieczka do Krakowa i ...nie tylko.

WK

3, 4 i 5 czerwca br. uczniowie klas 6a, 6b i 5 oraz kilkoro uczniów z klas 4, 7 i 8 wzięło udział w 3–dniowej wycieczce do Krakowa, Wieliczki i Energylandii w Zatorze.

W poniedziałek 3 czerwca po dość długiej podróży dotarliśmy do Wieliczki i zwiedzaliśmy podziemną trasę turystyczną. Pogoda w tym dniu dopisywała. Po obiadokolacji i zakwaterowaniu w hotelu „Żaczek” udaliśmy się na krakowski Stary Rynek. Udało się „pobuszować” jeszcze m.in. po Sukiennicach.
Wtorek 4 czerwca powitał nas deszczem. Trochę przemoczone ubrania „wysuszyliśmy” w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) mogąc podziwiać obrazy m.in. Bacciarellego, Michałowskiego no i oczywiście Jana Matejki. Informacje naszej przewodniczki p. Anny Kapery, szczególnie na temat „Somossiery” Michałowskiego oraz ogromnych płócien „Hołd pruski” i „Kościuszko pod Racławicami” wzbudziły duże zainteresowanie. O dziwo, chyba wszyscy uważnie słuchali p. Ani. Po opuszczeniu galerii, Plantami udaliśmy się do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie w mniejszych grupach zwiedzaliśmy m.in. komnaty królewskie. Kolejnym punktem były groby królewskie w podziemiach wawelskiej katedry no i oczywiście „życzenia” pod dzwonem „Zygmunt”. Na koniec po spacerze po Starym Mieście odwiedziliśmy jeszcze Kościół Mariacki podziwiając ołtarz Wita Stwosza. Po posiłku i odpoczynku w hotelu uczestnicy tradycyjnie już odzyskali siły i kolejny wieczór spędziliśmy na Starym Rynku i w jego okolicach. Oprócz zakupu pamiątek (i nie tylko) oraz spacerów, kilka osób skorzystało z przejazdów dorożkami.
Środa 5 czerwca to dzień super pogody i szaleństw w zatorskiej Energylandii. Tu nic więcej nie trzeba dodawać. ;)

Organizator wycieczki (p. Ewa Ryska) dziękuje opiekunom (Iwona Napierała, Brygida Dziergas, Agnieszka Piechowiak, Maciej Ryska).

PS
Bardzo dziękujemy p. Ani za „Matejkę” oraz berło i miecz koronacyjny (i nie tylko).

FOTO:
https://photos.app.goo.gl/waXSvtuj32vxzZff8
Filmiki:
https://drive.google.com/drive/folders/1Y9T7uoztVhNxR7R1jAP8HJqrlKj4J9Zo?usp=sharing

piątek, 7 czerwca 2024

Dzień Dziecka na sportowo

DD

6 czerwca zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka na sportowo. Jak sama nazwa wskazuje, skupiliśmy się tego dnia na aktywności fizycznej. Choć nie tylko. Rozpoczęliśmy bowiem od prac ręcznych, oczywiście powiązanych ze sportem, a konkretnie ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. I tak, najmłodsze klasy zajęły się medalami. Uczniowie po obejrzeniu wprowadzającej w temat bajki i rozmowie dotyczącej m. in. tego, kto na takie wyróżnienie zasługuje, wykonali medal dla siebie lub innej osoby. Starsi uczniowie, również po filmowym wprowadzeniu i krótkiej dyskusji o Igrzyskach, przygotowali olimpijskie pochodnie. Następnie, po drugim śniadaniu, rozpoczęła się część sportowa. Rozpoczęła się naturalnie od rozgrzewki i dobrze znanej naszym uczniom "Belgijki". Po niej, wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w sześciu strefach, oferujących odmienne wyzwania. Były to m. in. gra w klasy, gra w kapsle, badminton, bule, rzuty do celu czy wyścigi z przeszkodami. Wykonanie zadania w danej strefie potwierdzane było pieczątką na specjalnej karcie. Uczniowie, którzy zebrali wszystkie pieczątki, zakwalifikowali się do nagrody niespodzianki. Po wysiłku, uczestnikom zmagań należał się odpoczynek i kolejny posiłek. W tej części uczniowie mogli skorzystać z ogniska. Otrzymali także lody, ufundowane przez Radę Rodziców. Zwieńczeniem Dnia Dziecka na sportowo był turniej o tytuł Mistrza w piłce siatkowej, ale o tym będzie osobny wpis.



Radosław Piechowiak

niedziela, 2 czerwca 2024

Wycieczka do Poznania

 

Kolejna wycieczka uczniów naszej szkoły przeszła do historii🙂



29 maja klasy drugie wraz z koleżankami i kolegami z klas V, VI, VII oraz VIII wybrali się do stolicy
 wielkopolski. Poznań powitał nas wspaniałą pogodą. Mogliśmy bez problemów zaliczyć wszystkie przewidziane atrakcje.

Zaczęliśmy od nauki w Poznańskim Parku Naukowo - Technologicznym. W Laboratorium Wyobraźni było trochę “czarów” z wodą, zabawa długopisami 3d oraz zajęcia w terenie, po których nawet najmłodsi uczestnicy radzą sobie z kompasem oraz budują szałasy.

Potem udaliśmy się na Rynek Starego Miasta gdzie w Poznańskim Muzeum Rogala poznaliśmy historię rogali świętomarcińskich oraz sposób ich wypiekania (przetestowany przez uczestników). Był również czas na spacer i zakup pamiątek. Pojawiły się nawet poznańskie koziołki, ale… o trykaniu nie było mowy (nadal uznajemy je za zepsute, niestety).

Kolejnym punktem był Park Trampolin Jump Arena. Wszyscy wykorzystali tę godzinę maksymalnie.

Po intensywnym treningu, na oparach sił, udaliśmy się do pobliskiego Mc Donalda. I tu nastąpiła zadziwiająca regeneracja sił, zwłaszcza młodszych uczestników.

Do Wapna wróciliśmy zmęczeni, ale bogatsi w nowe doświadczenia.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała ekipa w składzie: Agnieszka Rajewska, Ewa Mężydło, Milena Bilska oraz Radosław Piechowiak.
-