poniedziałek, 30 września 2019

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Dla wielu osób muzyka to ścieżka dźwiękowa ich życia. Z konkretnymi piosenkami kojarzą np. pierwszy pocałunek, dzieciństwo, niezapomniane imprezy ze znajomymi albo wakacje. Poza tym muzyka pełni multum funkcji – pociesza w smutnych chwilach, wzrusza, motywuje do pracy albo treningu lub po prostu zwyczajnie umila czas, choćby podczas drogi do pracy czy szkoły. Człowiek jest w stanie przeżyć bez muzyki, ale co to byłoby za życie? Nic więc dziwnego, że muzyka ma swoje święto.
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.
Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.
Yehudi Menuhin - amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent, mimo iż większą część swej kariery realizował w Wielkiej Brytanii, chętnie odwiedzał Polskę, koncertował wielokrotnie m.in. w Poznaniu. Jego znaczenie dla polskiej muzyki jest ogromne - naprawdę to dzięki niemu powstała Sinfonia Varsovia, dziś jedna z najlepszych orkiestr świata. 
Niech żyje muzyka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz