niedziela, 4 września 2016

Jeszcze o Amelinghausen :)

WAKACYJNY WYJAZD MŁODZIEŻY Z WAPNA DO AMELINGHAUSEN
W DNIACH 17-23.08.216 r.
            

Młodzież z Zespołu Szkół w Wapnie (16 osób) została zaproszona do gminy Zbiorczej Amelinghausen na obchody regionalnego Święta Wrzosów. Inicjatywa wyjazdu zrodziła się w marcu. Jego pomysłodawcami byli dyrektor Zespołu Szkół p. Janusz Bilski, nauczycielka języka niemieckiego p. Iwona Miloch oraz młodzież. Do organizacji wyjazdu przyłączył się p. Maciej Ryska. Dzięki życzliwości p. Renate Voelker, która utrzymywała regularny kontakt z p. Iwoną Miloch, do realizacji wypoczynku doszło w dniach 17-23.08.2016 r. Młodzież z Wapna mile spędziła część wakacji w zaprzyjaźnionej gminie Amelinghausen.
Punktem kulminacyjnym spotkania był udział w Święcie Wrzosów w niedzielę 21 sierpnia, w którym młodzież z naszej szkoły wraz z opiekunami czynnie uczestniczyła, reprezentując gminę Wapno w kolorowym pochodzie przez umuzycznioną w tym dniu wieś Amelinghausen. Grupę wapieńskich uczennic uzupełnili uczestnicy zajęć w miejscowej świetlicy młodzieżowej „Butze”. Grupa tworzyła międzynarodową reprezentację młodzieży pięciu nacji, której symbolem był przystrojony wrzosami globus ukazujący poszczególne kraje, z których pochodzili młodzi ludzie. Imprezę uprzyjemnił występ różnych grup muzycznych zaproszonych na tę okoliczność. Dwie uczestniczki wypoczynku z Wapna wzięły udział w biegu przełajowym na terenie gminy Amelinghausen na trasie o długości 9,1 km.
Już wcześniej, bo w czwartek „niemieccy” obcokrajowcy zaprosili nasze dziewczyny do „Butze” na wspólne spotkanie przy pizzy. W dniu poprzedzającym obchody Święta Wrzosów nasza grupa pomagała regionalnemu związkowi tworzonemu przez panie z Amelinghausen w przygotowywaniu bukietów wrzosowych.
Grupa stacjonowała w prywatnym domu p. Giseli Plaschka (przewodniczącej Rady Gminy Amelinghausen), która udostępniła go na nocleg i cały pobyt. Dzięki wyposażeniu domu w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego uczestnicy na miejscu spożywali śniadania i kolacje (z wyjątkiem kilku w restauracji), które przygotowywali z pomocą p. Ingrid (pracowniczki Urzędu Gminy). Produkty żywnościowe były dostarczane przez p. Renate Voelker, która regularnie towarzyszyła gościom z Wapna. Ciepłe posiłki obiadowe spożywano w miejscowych restauracjach lub w miejscach zwiedzania. Podczas Święta Wrzosów np. w restauracji hotelu „Glockenhof” u p. J. Studtmanna.
Pobyt młodzieży z Wapna został uatrakcyjniony różnymi dodatkowymi wycieczkami i imprezami. Przez cały czas uczestnicy wyjazdu mogli korzystać z miejscowego basenu „Waldbad”. Wapieńska młodzież uczestniczyła w kilku wycieczkach. Już następnego dnia po przyjeździe grupa udała się na całodzienny pobyt do Heideparku w Soltau. W kolejnym dniu miała miejsce wizyta w Zespole Szkół w Embsen. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania szkoły, polska młodzież uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych wraz z młodzieżą niemiecką. Po powrocie grupa udała się na spotkanie „Chęć na wybory”, podczas którego młodzież z „Butze” zadawała pytania dwóm kandydatom na burmistrza Gminy Zbiorczej Amelinghausen. Kandydaci na stanowisko burmistrza, które obecnie zajmuje p. Helmut Voelker, odpowiadali na pytania zadawane przez młodych Niemców. Można było wysłuchać dwóch kandydatów, a są nimi p. Dominik Wehling oraz p. Claudia Kalisch, którzy wypowiadali się na temat przyszłości Gminy Amelinghausen. W sobotę kolejną atrakcją dla wapieńskiej grupy był pobyt w miejscowości Egesdorf w tzw. „Parku na boso”. Wybierając najdłuższą ścieżkę uczestnicy zregenerowali swoje ciała spacerując boso po ścieżkach błotnych, kamienistych, pochylniach, grotach solnych itp. W sobotni wieczór wszyscy uczestnicy udali się na mszę św. do miejscowego kościoła katolickiego. Po święcie Wrzosów grupa z Wapna pojechała do Hamburga. Duże wrażenie wywarł przejazd tramwajem wodnym po rzece Łaba. Wszyscy mieli okazję obejrzeć zabytki Hamburga z przerwą na posiłek. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w Bispingen, gdzie wszyscy mogli podziwiać kryty stok narciarski ze śniegiem. Wyjazd zakończył się jeszcze jedną niespodzianką w postaci pobytu w Berlinie w drodze powrotnej do domu. Państwo Renate i Helmut Voelker zaaranżowali dla naszej grupy wyjątkową wizytę w Reichstagu (siedzibie Bundestagu - jednej z izb niemieckiego parlamentu) oraz spotkanie z deputowaną do Bundestagu panią Hiltrud Lotze, która bardzo chętnie dyskutowała z grupą wapieńskiej młodzieży. Po spotkaniu p. Lotze zaprosiła całą grupę do obejrzenia panoramy Berlina ze szklanej kopuły budynku Reichstagu. Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję zwiedzić okolice Bramy Brandenburskiej i Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Państwo Voelker dotrzymywali towarzystwa podczas całego pobytu w Berlinie. Wieczorem 23.08.2016 r. uczestnicy wrócili bezpiecznie do swoich domów.

Koszt wyjazdu dla każdego uczestnika wynosił 550,00 zł. Z tej sumy pokryto część pobytu w Amelinghausen i okolicach oraz koszty przejazdu. Dwóm osobom pobyt zafundowali p. Voelker.  Sponsorami pozostałych kosztów ze strony niemieckiej byli uczestnicy niemieckiego „Koła Współpracy Amelinghausen - Wapno” oraz miejscowi przedsiębiorcy. Strona niemiecka ubezpieczyła całą grupę od chorób, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności karnej.
W imieniu wszystkich uczestników serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uprzyjemnienia pobytu w Niemczech składa kierownik wyjazdu  i pobytu Iwona Miloch oraz opiekunowie: Janusz Bilski i Maciej Ryska.
                                                                                Iwona Miloch
-
FOTO (link z wcześniejszego wpisu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz