wtorek, 11 lutego 2014

MAMY REKORD – 22 Finał WOŚP 2014


Finał po raz 22 a Szkolny Klub Wolontariusza grał w Wapnie już po raz 9. I jak zawsze mieszkańcy naszej Małej Wielkiej Gminy udowodnili, że są WIELCY.
Po grudniowym ataku „Ksawerego” organizatorzy finałowej imprezy mieli nadzieję, że nie pojawi się jakiś jego „krewniak”. Zrobiło się nawet wiosennie, choć w finałowy weekend zaczynało dość mocno wiać. Na szczęście wiatr nie przeszkodził nawet w tradycyjnym „Światełku do nieba”. Po długich przygotowaniach, w sobotę 11 stycznia wolontariusze dopinali wszystko na ostatni guzik a w tym samym czasie sportowcy grali już na rzecz Orkiestry.

W sobotnie przedpołudnie w sali sportowej przy ZS Wapno w specjalnym turnieju zmierzyły się 4 drużyny siatkarskie. Po trochę przeciągających się pojedynkach wyłoniono zwycięzcę. Podobnie jak rok temu zwyciężyła drużyna „Wietnam” złożona głównie z mieszkańców jednego z wapieńskich osiedli. Kolejne miejsca zajęły zespoły „Wapno I”, „Damasławek”, „Amatorzy”. Organizatorami siatkarskich zmagań byli: Daniel Lidmann i Monika Stachowiak. Wszystkie mecze sędziował Radosław Piechowiak. W tym samym czasie na szachownicach walczyli miłośnicy królewskiej gry. Po 9 rundach systemem kołowym organizator turnieju szachowego i zarazem sędzia Jacek Haja mógł ogłosić wyniki i wręczyć dyplomy. Zwyciężył Michał Kaiser a na kolejnych miejscach uplasowali się: Kamil Sikorski, Adrian Urban i Daniel Wlizło. Po siatkarzach i szachistach do sportowej rywalizacji przystąpili futboliści. W zorganizowanym przez Stanisława Żarnowskiego halowym turnieju piłki nożnej wystartowało 5 drużyn oldbojów. Gospodarze z Wapna byli mało gościnni wygrywając zmagania i wyprzedzając oldbojów z Gołańczy, Kołaczkowa, Świątkowa i Skoków. Podobnie jak siatkarzom, futbolistom także sędziował Radek Piechowiak, poświęcając prawie całą sobotę na wsparcie Orkiestry. Cały dochód ze wszystkich turniejów jego uczestnicy przeznaczyli na 22 Finał WOŚP!

Niedziela 12 stycznia zaczęła się od kwest pod kościołami w Wapnie, Srebrnej Górze i – dzięki Mariuszowi – także w Dziewierzewie. Na parafian ze Stołężyna czekały koordynatorki, które „przyczaiły” się w stołężyńskich sklepach. I jak zwykle parafianie wykazali się sporą ofiarnością. Kwestujący przy wpieńskim kościele po zakończeniu mszy kierowali swe kroki do miejscowych sklepów by tam dalej prowadzić zbiórkę. Po godz. 14.00 w Zespole Szkół zjawili się pierwsi wolontariusze kwestujący od samego rana. Pierwsze liczenie i ostatnie przygotowania. Czas biegł szybko i zanim ktokolwiek się zorientował do sali gimnastycznej zaczęli przybywać pierwsi widzowie. Na początku sporo miejsc było wolnych, ale tuż po rozpoczęciu jak zwykle sala się zapełniła. 
Początek imprezy tradycyjnie już z … małym opóźnieniem. Niesamowitym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa przygotowana przez Annę Wagner i Ewę Ryskę. Cały czas ustawiała długa kolejka chętnych do zakupu losów i trochę trzeba było czekać. Inaczej niż w poprzednich latach imprezy nie rozpoczęła Roksi Kurz, lecz Szefowa Sztabu wapieńskiego Finału Brygida Dziergas wspomagana prze Renatę Żarnowską. Koordynatorki SKW przypomniały wyniki poprzedniego Finału oraz przybliżyły cel obecnego no i zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy.
Występy dzieci i młodzieży przeplatane były aukcją przedmiotów na rzecz Orkiestry. Najpierw wystąpiły przedszkolaki. Trema dawała o sobie znać, ale wszystko poszło wspaniale. Pierwszy wynik liczenia – 3000 zł. A potem pierwsze aukcje. Po raz drugi finałową licytację poprowadził Krzysztof Janicki. Bez prób, bez przygotowań, ale z takim talentem krasomówczym poradził sobie znakomicie. A dla wyników aukcji nawet lepiej niż znakomicie. Licytujący nie mogli się niekiedy „oprzeć” namowom pana Krzysztofa. Kolejne występy i „na scenie” szkolne cheerleaderki, wokalistki, chór szkolny. Wszystkie występy koordynowała Dorota Rakowicz.  Następne liczenie i nowy wynik zbiórki – 4200 zł. W przerwach kolejne licytacje i niespodzianka. Z okazji 10-lecia „Szopy Noworocznej” p. Zbyszka Grabowskiego, koordynatorki SKW zaprezentowały kilka jej fragmentów, zarówno archiwalnych jak i z ostatniego dziesiątego wydania. Przyjemnie posłuchać a i zjeść coś słodkiego popijając kawą lub herbatą. Jak zwykle sprawnie działający bufet zapewnił mnóstwo słodkości. Wolontariuszki pod kierunkiem Justyny Korbal uwijały się jak w ukropie by każdy chętny mógł się posilić.
Ci, którzy nie zdołali przybyć na finałową imprezę mogli obejrzeć ją w Internecie. Administrator szkolnej strony WWW Jacek Haja, jak co roku zapewnił bezpośrednią transmisję internetową i podobnie jak w ostatnich latach prowadził „Szachotron”. Tymczasem na ekranie kolejny wynik zbiórki – już 4800 zł a z głośników popłynęła muzyka w wykonaniu Doroty Marglarczyk i Mirona Zyzaka, czyli zespołu muzycznego „Bayer”, który zapewnił super oprawę muzyczną Finału. Pierwsze wpłaty za licytowane przedmioty i po kolejnym podliczeniu – 5200 zł. Wszystko oczywiście widoczne na ekranie [właściwie tzw. „ekranie” – oj przydałby się taki z prawdziwego zdarzenia ;) ] dzięki odpowiedzialnemu za multimedia i dokumentację fotograficzną Maciejowi Rysce. Jeszcze mała niespodzianka – specjalna statuetka i tytuł „Przyjaciela SKW w Wapnie” dla państwa Anny i Arkadiusz Skibińskich. Na koniec duże napięcie - losowanie nagród głównych w loterii fantowej przeprowadzone przez ...dwoje przedstawicieli dzieci i seniorów.
Organizatorzy powoli myśleli już o „Światełku do nieba” a tymczasem rozszalała się młodzież i dzieci – w rytm muzyki w wykonaniu zespołu „Bayer” trwała w najlepsze taneczna zabawa. Jeszcze ostatni wynik – 5500 zł i czas powoli kończyć. No prawie kończyć, bo po krótkiej przerwie duża liczba widzów zgromadziła się na szkolnym parkingu by obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Jak zwykle bezpieczeństwo podczas tradycyjnego „Światełka do nieba” zapewnili strażacy z OSP Wapno. Ostatnie fajerwerki i można już iść do domu. Aaa no tak – wolontariusze i pracownicy obsługi szybko i sprawnie uporządkowali salę gimnastyczną a koordynatorzy przystąpili do ...liczenia. Opiekunowie SKW długo liczyli i zastanawiali się czy aby przy nie pomylili się. Aż nie chciało się wierzyć. Kwota przekroczyła ...8500,00 zł. Jeszcze tylko zapakować gotówkę do... „bezpiecznych kopert” [„wynalazek” wynikający z nowych przepisów - władze na każdym kroku ułatwiają życie obywatelom (sic!)] a potem odstawić ją do banku i czekać na oficjalne potwierdzenie wyniku.
Uff! Znowu uff. Bo po raz kolejny udało się. Kolejny raz …, ale przecież można było się tego spodziewać po mieszkańcach naszej Małej Wielkiej Gminy. BRAWO!!! LUDZIE jesteście WIELCY!!!

DZIĘKUJEMY!!! Niech dobre anioły fruwają nad Wami!!! Sie ma! Do zobaczenia za rok!
[MR]
PS
Do zobaczenia za rok. A za rok orkiestrowe granie w wykonaniu Szkolnego Klubu Wolontariusz już po raz ...10! Czeka nas więc mały „jubileusz”. Oj będzie co wspominać ;)

UWAGA!!! Z ostatniej chwili
Po oficjalnym przeliczeniu przez bank w Poznaniu i potwierdzeniu rozliczenia dokonanego przez szefową wapieńskiego Sztabu B. Dziergas, przysłanym z Warszawy przez Fundację WOŚP, zaskoczenie………….9279,01 zł.  A to znaczy - więcej, niż w rekordowym do tej pory 2012 roku. Tego nikt się nie spodziewał. BRAWO!!! DZIĘKUJEMY!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz