piątek, 29 kwietnia 2011

XIII PITS WapnoPonieważ wielu szachistów będzie tutaj (na stronie szkolnej) szukało informacji na temat turnieju, zatem ...
--
FOTOGALERIA 1 , 2 (M.Ryska)
FILM YT
Relacja ekipy z Gniezna
3 (K.Szeląg, Gniezno)
4 (J.Haja)
Niestety 13 dała znać o sobie ...
-
strona z informacjami
strona turnieju
-
Wojna województw w Wapnie, czyli PITS!
Oczywiście chodzi o „wojnę szachową”, która po raz 13 odbyła się na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Wapnie. Zapewne na tej sali był to już „ostatni raz”, ponieważ tuż obok powstaje już nowa hala i 14 edycja Powiatowego Indywidualnego Turnieju Szachowego odbędzie się już w nowym obiekcie. Wapno leży na granicy województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, dlatego chętnie pojawiają się tutaj przedstawiciele obu związków szachowych. Na turnieju z roku na rok przybywa utytułowanych zawodników. W tym roku zagrało aż 8 (!!!) legitymujących się tytułem „mistrza”. Faworytem był posiadacz najwyższego rankingu, posiadacz dwóch norm arcymistrzowskich, były Mistrz Świata Juniorów do lat 18, dwukrotny zwycięzca turnieju w Wapnie - Jacek Tomczak, który przewodził grupie swoich kolegów klubowych z Pocztowca Poznań. Województwo kujawsko-pomorskie nie miało może aż tylu aż tak utytułowanych zawodników ale zjawiła się praktycznie cała czołówka z Bydgoszczy a wielu z nich ma już na swym koncie nawet „arcymistrzowskie skalpy”. Co ciekawe, mimo że nagrody w Wapnie nie należą do najwyższych, to wielu zawodników przyjechało tu już po raz kolejny.
Tak mocny zestaw czołówki oraz fakt pochodzenia z różnych zakątków kraju pozwalał organizatorom mieć nadzieję, iż nikomu nie uda się zgromadzić kompletu punktów, co skutkowałoby dodatkową premią dla zwycięzcy w wysokości 500 zł. Turniej w Wapnie należy do nielicznych, który wręcz zachęca do bardzo bojowej gry, oprócz premii za komplet stosowana jest tu nietypowa punktacja pomocnicza, gdzie na pierwszym miejscu jest liczba zwycięstw, co skutkuje nieopłacalnością remisów. (to ma zniechęcić czołówkę do „układów” a zachęcić do walki zawodników ambitnych). Bardzo rzadko zdarza się, aby w turnieju z ludźmi grał również komputer - w Wapnie już tradycyjnie zagrał komputer ale na specjalnych zasadach dających ludziom duże fory. Normalnie komputer zapewne by wygrał ale siła jego gry została ustawiona na niższy poziom. W tym roku komputer zdobył 4,5 punkta i zajął 54 miejsce. Komputery przydają się za to w turnieju w jeszcze inny sposób - otóż mało która impreza sportowa, przynajmniej na tym poziomie rozgrywek może pochwalić się transmisją telewizyjną na żywo, natomiast PITS już od kilku lat jest transmitowany na żywo w internecie. Wyniki również są na bieżąco aktualizowane w internecie, natomiast nie stać nas jeszcze na bezpośrednie transmisje z szachownic ale wszystko jeszcze przed nami (bardzo drogi sprzęt). Impreza w Wapnie słynie również z dobrej organizacji - większość zawodników była już zapisana wcześniej, dzięki zapisom internetowym, to bardzo ułatwia punktualne rozpoczęcie imprezy. Kojarzenia kolejnych rund też odbywały się na „najwyższych” obrotach, zapewne mało kojarzonych z tą dyscypliną sportu.
Miejscowi zawodnicy a nawet najlepsi zawodnicy z naszego powiatu nie mieli szans na zwycięstwo w tym turnieju ale za to mieli szanse zobaczyć zawodników na światowym poziomie a nawet zagrać z nimi. Nigdy nie wiadomo, czy to może właśnie w Wapnie nie zadebiutuje przyszły Mistrz Świata.
W tym roku zwyciężył:
IM Jacek Tomczak (puchar+dyplom+500zł), tuż za nim
IM Artur Sygulski (dyplom+200zł) a trzeci był
Karol Jaroch (dyplom+100zł)
Najlepszym juniorem (<1995)
Szymon Banach (puchar+dyplom+nagroda rzeczowa)
Najlepszą kobietą została:
Marta Belka (puchar+dyplom+nagroda rzeczowa)
Najstarszym zawodnikiem był Bogadan Dahlke (specjalny puchar)
Najmłodszym zawodnikiem był Gracjan Korytowski (specjalny puchar)
Najlepszym zawodnikiem z Wapna był Kamil Sikorski (specjalny puchar) (69 miejsce)
Sponsorami w tym roku byli:


STAROSTWO POWIATOWE WĄGROWIEC

Damłyn - Damasławek
Firma-"Jóźwiakowski"-Damasławek
Jacek Haja
APPLE  Polska
Maszpol - Podolin
Agro-Mar -(części do ciągników) Wągrowiec
Kominki-Batura (FM)- Łaziska
PEPSI - Żnin
WARPOL - Wapno
sklep państwa Bilskich
sklep państwa Jóźwiakowskich
sklep państwa Skibińskich
PHILIPS LIGHTING
Humpert Gmbh.
SKR Damasławek

Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc i zachęcamy inne firmy i osoby do wspomożenia naszej wapieńskiej imprezy, która z roku na rok umacnia swoją markę wśród polskich turniejów szachowych.

JH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz