poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Solna Izba Pamięci w podziemiach wapieńskiej kopalni!



Podziemna Izba Pamięci nie jest jeszcze dostępna do zwiedzania, ale my już tam byliśmy! W ostatnią sobotę późnym popołudniem kilkoro uczniów naszej szkoły (pod opieką rodziców), w towarzystwie przedstawicieli władz gminnych, wzięło udział w próbnym zjeździe i zwiedzaniu Izby Pamięci przygotowanej we wlocie korytarza na poziomie II. dawnej kopalni soli (na głębokości 365 m pod ziemią!). Mamy pierwsze zdjęcia!
Do końca nie było pewności czy powodzeniem zakończy się wdrożenie w życie niezwykłego projektu, na którego realizację udało się pozyskać środki z EFPM&NH*. Dlatego też, ze zrozumiałych względów, gmina nie „chwaliła” się publicznie tym przedsięwzięciem. Ponad rok temu w wyniku prowadzonych badań i stałego monitoringu terenu pokopalnianego oraz wysadu solnego okazało się, że lustro wody w dawnych szybach górniczych uległ obniżeniu odsłaniając poziomy I. i II. a właściwie wloty na te poziomy (nigdy nieeksploatowane). Po długotrwałych badaniach i uzyskaniu pozwoleń (głównie z Naczelnego Urzędu Górnictwa Solnego) udało się udrożnić szyb nr 1 do głębokości 370 metrów i zagospodarować wlot na poziom II.
Przygotowaniem szybu i samego wlotu na poziome II. zajmowało się Przedsiębiorstwo Robót Górniczych Salis z Ostródy. Specjalną windę zamontowała francuska firma PuitsTech Lorraine z Nancy. Dzięki temu we wlocie poziomu II. udało się zorganizować Izbę Pamięci. Pamiątki po kopalni soli przechowywane w szkole podstawowej już trafiły pod ziemię i trwają pracę wykończeniowe. Nie wiadomo jeszcze kiedy nastąpi oficjalne otwarcie Izby (czekamy jeszcze na ostateczną ekspertyzę bezpieczeństwa dla ruchu turystycznego).
Ponieważ projekt zakładał cele edukacyjne z Izby Pamięci nieodpłatnie będą mogli korzystać uczniowie. Zwiedzanie będzie dostępne dla młodzieży i dzieci, ale tylko po ukończeniu 14 roku życia. Osoby dorosłe niestety będą musiały wykupić wstęp (przypuszczalny koszt to ok. 90-110 zł). Więcej informacji i zdjęć wkrótce.
*Europejski Fundusz Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Narodowego w ramach Działania Priorytet VI. Zabytki Poprzemysłowe i Rozwój Infrastruktury Kultury (EFPM&NH - European Fund for the Protection of Monuments and National Heritage under Measure Priority VI Post-industrial Monuments and Development of Cultural Infrastructure)


Oczywiście powyższa informacja była żartem :) chociaż nigdy nie wiadomo, czy taka izba przypadkiem, kiedyś nie powstanie?

JH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz