wtorek, 5 lutego 2019

SZACHY - reaktywacja

Po dłuższej przerwie (z różnych powodów) wracają zajęcia kółka szachowego. Podobnie jak wcześniej będą obywać się w piątki o godzinie siedemnastej (do 18.)
Na zdjęciu XX PITS - już niedługo 3 maja 2019 r. odbędzie się XXI PITS. Jeszcze trochę czasu zostało, aby się przygotować.
Dla przypomnienia:
Uprawianie gry w szachy sprzyja wzmacnianiu takich cech osobowości jak:
- zdolność koncentracji uwagi,
- umiejętność analizy i dedukcji złożonej sytuacji,
- pobudzanie wyobraźni,
- nawyk cierpliwości,
- samodzielność w podejmowaniu decyzji,
- sprawność w planowaniu, stosowanie strategii i taktyki,
- poprawa pamięci itd.


Udział w rozgrywkach turniejowych wymaga ponadto odporności psychicznej (np. nie załamywanie się przy przegranej lub popełnionym błędzie) oraz - co szczególnie istotne - czysto sportowego traktowania gry. Tego co określa się jako "fair play", czyli honorową i uczciwą grę. Z tych względów szachy uznane zostały za ważny czynnik w edukacji młodzieży, a nauczanie gry w szachy weszło do programów szkolnych w wielu krajach.
____
7 kwietnia odbędą się w naszej szkole rozgrywki LZS "Złota Wieża". Trzeba będzie wystawić drużynę szachową i warcabową. W skład drużyny wchodzą: dwóch seniorów, junior i kobieta. Seniorów mogą zastąpić juniorzy lub kobiety. Kobiety-juniorki mogą zastąpić wszystkich. Jest możliwość wystawienia dwóch drużyn (a może i trzech). Muszą się jednak znaleźć chętni zawodnicy.
____
Teoretycznie w naszej szkole mogłyby być szachy w ramach lekcji. Tzn. szkoła mogłaby przystąpić do programu "Szachy w szkole", ale trzeba by znaleźć jeszcze jedną osobę z grona nauczycieli, która chciałaby wziąć w udział w szkoleniu dla nauczycieli. Najlepiej gdyby była to osoba ucząca w klasach 1-3, ale niekoniecznie. Jeden chętny jest (Jacek Haja).
Wszelkich informacji na tematy szachowe udzieli - Jacek Haja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz