czwartek, 3 maja 2012

PITS - turniej na 102!!!



XIV Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy w Wapnie miał być turniejem „na 102” - zamówiliśmy 102 okolicznościowe długopisy, przygotowaliśmy nowe tabliczki do szachownic dla 102 zawodników, licznik odwiedzin strony szkolnej pokazał 102 tys. odwiedzin, nawet numer roku zawiera jedynkę, zero i dwójkę :-) Nie przeszkodził nawet pech z trzynastej, ubiegłorocznej edycji, gdzie zapowiadano, że to ostatnia edycja w starej sali a ta edycja miała być już w nowej sali. Sala dosłownie pękała w szwach, miejmy nadzieję, iż za rok nowa będzie już gotowa - zagrało ... 126 !!!!!!! szachistek i szachistów.
Już od kilku miesięcy zanosiło się, że będzie dobrze. W styczniu dwukrotny zwycięzca PITS Jacek Tomczak uzyskał trzecią normę arcymistrzowską, a wkrótce po założeniu strony turniejowej jako drugi dokonał elektronicznego zapisu do turnieju. W taki sposób po trzynastu latach doczekaliśmy się wśród zawodników PITS pierwszego arcymistrza szachowego. GM Jacek Tomczak, jako posiadacz najwyższego rankingu był oczywiście faworytem ale do Wapna przyjeżdżają również inni silni szachiści, medaliści Mistrzostw Polski, chociażby srebrny medalista OOM Piotr Śnihur (kilkukrotny uczestnik PITS), nawet może lepiej nie wymieniać, bo bardzo łatwo byłoby kogoś pominąć. Pojawili się również zawodnicy zagraniczni (5 graczy z Litwy i jeden mieszkający w Polsce Ukrainiec) Tak mocny zestaw czołówki oraz fakt pochodzenia z różnych zakątków kraju pozwalał organizatorom mieć nadzieję, iż nikomu nie uda się zgromadzić kompletu punktów, co skutkowałoby dodatkową premią dla zwycięzcy w wysokości 500 zł. Turniej w Wapnie należy do nielicznych, który wręcz zachęca do bardzo bojowej gry, oprócz premii za komplet stosowana jest tu nietypowa punktacja pomocnicza, gdzie na pierwszym miejscu jest liczba zwycięstw, co skutkuje nieopłacalnością remisów. (to ma zniechęcić czołówkę do „układów” a zachęcić do walki zawodników ambitnych).
Jednak "co pieniądze robią z ludźmi?" ... mobilizują!!!
Proszę poszukac turnieju szachowego, w którym ktoś wygrywa ze 100% wynikiem!
GM Jackowi Tomczakowi, to się udało!!! Brawo !!!
Arcymistrz pokazał, że jest godny tego tytułu!
Takiego turnieju nie było jeszcze w naszym powiecie!
Pod względem frekwencji tylko (chyba) Trzcianka jest większym turniejem ale tam fundusz nagród wynosi 50000 zł.
Najmłodszy zawodnik miał 5 lat, najstarszy 81. Oprócz zawodników z Wapna zagrali zawodnicy z: Damasławka, Wągrowca, Gołańczy, Nakła, Gniezna, Żnina, Piły, Poznania, Bydgoszczy, Wrocławia, Kołobrzegu, Ostrowa, Konina, Skoków, Lechlinka, Barcina, Rogoźna, Świecia, Elbląga, Przeźmierowa, Dopiejewa, Wisły Nowe i litwińskich Radwiliszek. Bardzo chcieliśmy zacząć punktualnie ale ze względu na tak niesamowitą frekwencję - przez pewien czas na liście startowej było 136 zawodników - musieliśmy trochę opóźnić rozpoczęcie (o ok. 15 minut) - trzeba było dostawiać stoliki, już poza salą gimnastyczną, trzeba było zweryfikować listę startową. Właściwie tylko dzięki wcześniejszym przygotowaniom opóźnienie było tylko takie. Ostatni z zapisanych szachistów zjawił się o godzinie 10-ej, ponieważ jechał ponad 100 km żal było go karać na starcie. Apelujemy jednak do potencjalnych zawodników przyszłorocznej XV edycji, aby korzystali z elektronicznych zapisów (w tym roku przez internet zapisało się 91).
Wielką atrakcją tej edycji były niepowtarzalne marmurowe puchary, dostarczone przez jednego ze sponsorów. Puchary wzbudzały wielkie emocje, piszący te słowa podczas wręczania "marmurowego piona" najmłodszemu, pięcioletniemu zawodnikowi z Nakła, Wiktorowi Wiśniewskiemu miał wielkie obawy, czy on podoła temu ciężarowi, ale podołał.
Jeszcze raz dziękujemy sponsorom, dzięki którym oprawa turnieju była na naprawdę satysfakcjonującym poziomie:


STAROSTWO POWIATOWE WĄGROWIEC
Urząd Gminy Wapno
Damłyn - Damasławek
Firma-"Jóźwiakowski"-Damasławek
Maszpol - Podolin
Agro-Mar -(części do ciągników) Wągrowiec
Kominki-Batura (FM)- Łaziska
PEPSI - Żnin
P.W. ROZMARYN - Damasławek
Stajnia Wapno
ZUT Wągrowiec
WAR-POL
sklep państwa Bilskich
sklep państwa Jóźwiakowskich
sklep państwa Skibińskich
ANONIMOWI darczyńcy
Jacek Haja


Specjalne podziękowania należą się również obsłudze szkoły, wolontariuszkom z SKW, uczniom pomagającym przy przenoszeniu stołów i krzeseł oraz pani Monice Stachowiak weryfikującej uczestników i panu Maciejowi Rysce, który zapewniał nagłośnienie, wykonał wspaniałą dokumentację fotograficzną a na koniec jeszcze pomagał w porządkowaniu sali. Nad całością imprezy czuwała pani dyrektor Małgorzata Włodarczyk, gospodarz obiektu, która znalazła wspólny język z opiekunką litwińskich gości.

-
Galeria P.Szybowicza
Galeria M.Ryski cz.1
Galeria M.Ryski cz.2
Galeria J.Hai

Na wszelki wypadek wyniki :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz