sobota, 11 grudnia 2010

„Tydzień Pluszowego Misia”

Historia misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Wydarzenie uwiecznił na rysunku Clifford Berryman. Rysunek ukazał się w gazecie „The Washington Post”. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Misie, miśki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszaka. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu albo piękny i kolorowy zajmujący w domu honorowe miejsce. Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków, a może to być Miś zupełnie bez imienia. 
 Miś Pluszowy nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”
To słynne zdanie, wyśpiewane przez Misia Uszatka, towarzyszy nam od najmłodszych lat i dlatego pod tym właśnie hasłem w bieżącym roku, po raz pierwszy w Zespole Szkół w Wapnie, obchodzony był Tydzień Pluszowego Misia. Przez siedem dni szkoła udekorowana była pracami plastycznymi przedstawiającymi postać misia, a wykonanymi przez uczniów. W bibliotece uczniowie nie tylko mieli okazję zobaczyć wystawę maskotek i książek, ale również, czytając gazetkę ścienną, zapoznali się z postaciami misiów z różnych bajek m.in. z Misiem Uszatkiem, Colargolem, Misiem Yogi, Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem, Gumisiami.
Całemu przedsięwzięciu, przygotowanemu przez bibliotekarkę Natalię Baliniak, towarzyszyły różnorodne zadania. Do najważniejszych należało noszenie przez uczniów i nauczycieli pluszowych misiaków.
Każda klasa wykonała postać misia i zawiesiła go na drzwiach swojej pracowni. W bibliotece trwała wystawa przyniesionych przez uczniów pluszowych misiów, a także wystawa książek o przygodach misiów. W każdą przerwę, również w bibliotece, chętni uczniowie czytali młodszym kolegom i koleżankom wiersze, opowiadania i bajki o misiach.
Podczas przerw uczniowie mieli okazje śpiewać, tańczyć i bawić się przy „miniowych” piosenkach.
Konkursy i nagrody

Podczas Tygodnia Pluszowego Misia bibliotekarka przeprowadziła w klasach II i III szkoły podstawowej lekcje z „udziałem” pluszowych misiów przyniesionych przez uczniów.
W klasach II i III został ogłoszony konkurs pod hasłem „Mój przyjaciel miś”. Zwycięzcą została Weronika Żarnowska, a wyróżnienie otrzymały Oliwia Nowakowska i Weronika Wiśniewska.
Przez cały tydzień organizator akcji obserwował zaangażowanie wszystkich osób i w ostatnim dniu, podczas apelu, przyznał nagrody w poszczególnych kategoriach:
NAJWIĘKSZY PRZYJACIEL MISIÓW – Malwina Mrozowska – wykonała strój misia i przez cały tydzień uczennica aktywnie uczestniczyła w zabawach organizowanych w bibliotece,
KLASY NAJBARDZIEJ ZAANGAŻOWANEJ W AKCJĘ TYDZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – III a Gimnazjum – klasa wykonała gazetkę o misiach, zorganizowała w sali wystawę misiów i książek; uczniowie wykonali portrety misiów, które również zostały wyeksponowane w izbie lekcyjnej; w imieniu Kubusia Puchatka napisali list do dzieci z prośbą, by dzieci nigdy nie zapomniały o misiach oraz wykonali instrukcję obsługi misia,
UCZNIA, KTÓRY SWOIM CZYTANIEM ZAINTERESOWAŁ DZIECI – Bartosz Tomassi – uczeń z chęcią i zaangażowaniem czytał bajki młodszym dzieciom, wzbudzając ich zainteresowanie i ciekawość,
NAJWIĘKSZEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE, KTÓRY TOWARZYSZYŁ KLASIE PODCZAS TYGODNIA PLUSZOWEGO MISIA- Natan Piasecki – uczeń przyniósł ogromnego Kubusia Puchatka, który obserwował uczniów podczas lekcji,

Iwona Ratajczak
WŁAŚCICIELKA NAJWIĘKSZEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE, KTÓRY OTRZYMAŁ NAGRODĘ ZA TO, ŻE AKTYWNIE TOWARZYSZYŁ WSZYSTKIM PODCZAS TYGODNIA PLUSZOWEGO MISIA. Duży miś towarzyszył mi podczas przerw, a także zajmował zacne miejsce za biurkiem w trakcie lekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz