piątek, 24 lutego 2023

UWAGA - zmiana terminu

 

UWAGA!


ZIMOWY KONKURS PIOSENKI

z przyczyn niezależnych od organizatora odbędzie się

15 marca 2023 roku (godziny pozostają bez zmian)

W związku z tym zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca.

Zapraszam serdecznie - Agnieszka Rajewska

czwartek, 23 lutego 2023

Super Wiewiórka – program edukacyjny PCK

 


Klasa trzecia przystąpiła do programu edukacyjnego „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby PCK”. Celem programu jest promocja: zdrowia, bezpieczeństwa, higieny, ekologii, przyrody i wartości humanitarnych. Pierwszym prelegentem programu był pan Jan Maćkowiak, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu, który zapoznał młodzież z celem realizowanego programu, omówił znaczenie międzynarodowej organizacji czerwonokrzyskiej oraz wręczył wszystkim uczestnikom kolorowanki, a także legitymację członka Klubu Wiewiórka PCK. W programie biorą udział również przedstawiciele: Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Komendy Policji, Nadleśnictwa Durowo, oraz Arun Goel – lekarz stomatolog.

Podsumowanie programu odbędzie się na zakończenie roku szkolnego.

J. Hemmerling

PROJEKT EDUKACYJNY Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Wolontariusze klas ósmych, przystąpili do kontynuacji Projektu edukacyjnego pod hasłem: „Starsi uczą młodszych, młodsi starszych – uczymy się wzajemnie”, z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas II – III, przy wykorzystaniu nabytej wiedzy klas starszych.

Foto:

https://photos.app.goo.gl/RbJkcHSFQj3vSx8N9


J. Hemmerling

wtorek, 21 lutego 2023

Wyniki konkursu "Foto z kotem"

 


I miejsce- Natan Mika kl. 3
II miejsce- Zuzanna Ciążyńska kl. 8b
III miejsce- Krzysztof Wagner kl. 7

wyróżnienie- Wiktoria Bachora kl. 8a

Gratulacje!!!

środa, 15 lutego 2023

niedziela, 12 lutego 2023

Zimowy Konkurs Piosenki 2023

 


CHCIAŁABYM ZAPROSIĆ WSZYSTKIE OSOBY ZAINTERESOWANE ŚPIEWEM DO UDZIAŁU W ZIMOWYM KONKURSIE PIOSENKI


REGULAMIN


1. KAŻDY UCZESTNIK ZOBOWIĄZANY JEST DO PRZYGOTOWANIA JEDNEJ PIOSENKI W DOWOLNYM JĘZYKU Z WYKORZYSTANIEM ŻYWEGO AKOMPANIAMENTU LUB PODKŁADÓW (czas trwania utworu do 3 minut)


2. USTALA SIĘ DWIE KATEGORIE WIEKOWE

  • KLASY I – III
  • KLASY IV – VIII

3. KRYTERIA OCENY:
  • dobór repertuaru
  • poprawność wykonania pod względem melodycznym i rytmicznym
  • interpretacja
  • ogólny wyraz artystyczny

3. TERMIN I MIEJSCE KONKURSU:

1. 03. 2023 (ŚRODA)

GODZ. 9.50 (3 LEKCJA) KLASY 1-3 SALA GIMNASTYCZNA

GODZ. 10.45 (4 LEKCJA) KLASY 4-8 SALA GIMNASTYCZNA

4. KARTKI Z IMIENIEM, NAZWISKIEM, KLASĄ ORAZ TYTUŁEM PIOSENKI PROSZĘ SKŁADAĆ U PANI AGNIESZKI RAJEWSKIEJ (lub u wychowawców) DO DNIA 24.02. 2023 (piątek)

5. DLA LAUREATÓW PRZEWIDZIANO NAGRODY I WYRÓŻNIENIA;)

You Can Dance 2

 

Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. 

Zadanie konkursowe polega na zorganizowaniu w klasie grupy tanecznej i udokumentowaniu jej występu. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 19 lutego br. za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie youcandance.tvp.pl/konkurs.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie programu youcandance.tvp.pl/konkurs oraz w mediach społecznościowych. 


piątek, 3 lutego 2023

Wycieczka do Londynu 25.01-30.01.2023

 

W środę 25 stycznia, tuż przed feriami zimowymi wybraliśmy się autokarem na wycieczkę do Londynu. Odległość około 1500 km pokonaliśmy bez żadnych problemów. W czwartkowy ranek  czekała nas krótka odprawa paszportowa, podczas której mogliśmy wykazać się znajomością języka angielskiego odpowiadając na pytania celników. Następnie autokar wjechał do specjalnego pociągu, który przewiózł nas Eurotunelem do Anglii. Na miejscu musieliśmy cofnąć zegarki o godzinę, by dostosować czas do lokalnego i przywyknąć do ruchu lewostronnego. 
Zwiedzanie Londynu zaczęliśmy od spaceru północnym brzegiem Tamizy, gdzie mogliśmy zobaczyć między innymi St. Paul's Cathedral, The Monument, Millenium Bridge, The Shakespeare's Globe czy Tate Modern Gallery. Następnie przemaszerowaliśmy przez charakterystyczny most zwodzony Tower Bridge i naszym oczom ukazała się imponująca dawna twierdza-więzienie Tower of London, której dziedziniec i wnętrza także zwiedziliśmy. Mieliśmy tu okazję zobaczyć skarbiec królewski zawierający kosztowności i pamiątki królewskie zgromadzone na przestrzeni wieków, a także mogliśmy podziwiać stroje i przedmioty codziennego użytku z dawnych epok, zbroje rycerskie a nawet salę tortur i komnatę straceńców. Zainteresowani mogli także zrobić sobie zdjęcie z Beefeaters - strażnikami Zamku Królewskiego. 
Na koniec intensywnego dnia udaliśmy się do tradycyjnych angielskich domów w dzielnicy Morden, gdzie goszczące nas rodziny przygotowały dla nas ciepłą kolację i miejsce do spania. W czasie pobytu u Londyńczyków mieliśmy okazję podszlifować język angielski. Rano, po typowym angielskim śniadaniu, znów wybraliśmy się na „podbój” Londynu. Zwiedzanie zaczęliśmy od drugiej co do wielkości na świecie Katedry Świętego Pawła. W kopule katedry na dwóch poziomach znajdują się punkty widokowe ukazujące przepiękną panoramę Londynu, z górującym, ponad 300 metrowym wieżowcem The Shard. By wspiąć się na najwyższy punkt w kopule katedry i zobaczyć tzw. Złotą Galerię, która mieści się na 111 metrze, musieliśmy pokonać ponad pół tysiąca krętych schodów. Wysiłek opłacił się, gdyż widoki były niezapomniane.
Następnie spacerowaliśmy po Westminsterze, przeszliśmy obok Opactwa Westminster Abbey, Gmachów Parlamentu, zobaczyliśmy wieżę zegarową i usłyszeliśmy Big Ben'a. Bez wątpienia Londyn is a busy city! Na każdym kroku, czy to w metrze, czy na chodniku otaczał nas tłum Londyńczyków, po ulicach mknęły auta z żółtymi tablicami rejestracyjnymi oraz typowe piętrowe czerwone autobusy i czarne taksówki. Idąc mostem, u naszych stóp, wzdłuż Tamizy, przepływały statki, barki, motorówki i łodzie wycieczkowe, a wysoko ponad naszymi głowami przelatywały liczne samoloty i helikoptery. Wędrując po mieście, co chwila mijaliśmy także czerwone budki telefoniczne i duże królewskie skrzynki na listy. 
Spacerując w Parku Św. Jakuba, prowadzącym do do Ogrodów Królewskich przy Pałacu Buckingham doświadczyliśmy bliskiego kontaktu z brytyjską fauną i florą. Oswojone wiewiórki i ptactwo wręcz do nas lgnęło. W końcu przybyliśmy przed Pałacu Buckingham, w którym przez 70 lat swego panowania rezydowała, zmarła niedawno Królowa Elżbieta II. Obecnie miejsce to stanie się oficjalną siedzibą przyszłego króla Karola III. Niestety nie było nam dane zobaczyć uroczystej zmiany warty królewskich gwardzistów, ale udało nam się zrobić zdjęcia pod słynną bramą pałacu (tą samą, pod którą Anglicy składali kwiaty i znicze po tragicznej śmierci księżnej Diany - pierwszej żony Karola). Tego dnia na deser zostawiliśmy sobie zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki. Niektórzy wybrali się także do Muzeum Victorii i Alberta. Zaprezentowane tam eksponaty w skali 1:1 wywarły na nas ogromne wrażenie. 
Kolejnego dnia raczyliśmy się atmosferę wielkiego miasta na placach Trafalgar, Oxford Street, Regent Street, Piccadilly Circus. Byliśmy przed Galerią Narodową gdzie znajdą się słynne „Słoneczniki” Van Gogha. Widzieliśmy Harrods – największy londyński dom towarowy, Robiliśmy zakupy na Oxford Street, w sklepie Disney’a, Harrego Pottera, byliśmy na peronie 9 3/4, a także w sklepie LEGO i M&M’s World. Będąc na placu Piccadilly Circus podziwialiśmy ogromną zaokrągloną neonową reklamę świetlną, z której ten plac słynie. Przemierzając londyńskie ulice mieliśmy okazję wstąpić do chińskiej dzielnicy China Town oraz zobaczyć słynną Downing Street, na której mieści się siedziba brytyjskiego premiera. Nie udało nam się jednak spotkać, żadnej sławy światowego formatu, co zostało nam zrekompensowane wizytą w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, gdzie każdy mógł sfotografować się ze swoim woskowym, ale jakże autentycznym idolem. Po południu napawaliśmy się sztuką w światowej sławy British Museum, które zawiera kolebkę kultury z każdego zakątka świata: od egipskich mumii, rzeźb z ateńskiego Partenonu, kamienia z Rosetty, po dzieła sztuki z Europy, Azji, Afryki i wiele, wiele innych. Na koniec dnia odwiedziliśmy z zewnątrz pub najsłynniejszego londyńskiego detektywa - Sherlocka Holmesa, a wcześniej zrobiliśmy sobie zdjęcie przy jego pomniku.
Ostatni dzień naszego pobytu w Londynie to prawdziwy creme de la creme. Mnóstwa wrażeń dostarczyła nam ok 30 minutowa przejażdżka kołem widokowym London Eye. Pogoda dopisała, a widoki na piękną panoramę miasta z wysokości 100 metrów były bezcenne. Tego dnia przemieszczaliśmy się nie tylko metrem ale także płynęliśmy luksusowym wycieczkowym statkiem po Tamizie do Parku Królewskiego w Greenwich, skąd roztaczał się piękny widok na Tamizę i centrum miasta. Zrobiliśmy serię obowiązkowych zdjęć przed dawnym Królewskim Obserwatorium Astronomicznym i przy południku zerowym, który dzieli glob ziemski na półkulę wschodnią i zachodnią. Podziwialiśmy z zewnątrz zabytkowy kliper herbaciany Cutty Sark, a na koniec zwiedzaliśmy Muzeum Morskie.
Po zrobieniu zakupów w sklepach z pamiątkami, udaliśmy się do autokaru, którym szczęśliwie wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę do domu w Polsce.
We had a really good time in London!

A.M-K
____

Półkolonia - Ferie Zimowe 2023

 

Od 30 stycznia do 3 lutego w Wapnie odbyła się Półkolonia – Ferie zimowe 2023,
z której skorzystało 10 uczestników w wieku od 7 do 12 lat. Organizatorem półkolonii była Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wapnie.

Środki finansowe na organizację pochodziły z wpłat uczestników. Zajęcia odbywały się
w Szkole Podstawowej. Przewidziano sześć godzin zajęć dziennie od 8.00 do 14.00 i dwa posiłki (śniadanie i obiad) przygotowywane przez panie ze szkolnej kuchni – Panią Małgorzatę Pietrzycką i Panią Ewę Pijanowską.

Tygodniowy wypoczynek rozpoczął się tak jak zawsze od zajęć integracyjnych.

Uczestnicy tworzyli 1 grupę. Grupą opiekowali się Pani Dorota Rakowicz (1 dzień), Pan Radosław Piechowiak (2 dzień), Pani Agnieszka Piechowiak (3 dzień), Pani Paulina Rochowiak (4 dzień) i Pani Agata Mika (5 dzień).

Pierwszego dnia uczestnicy zostali zapoznani z regulaminami oraz zasadami bezpieczeństwa oraz przygotowali salę, w których odbywały się zajęcia. Pozostała część dnia upłynęła na zajęciach plastycznych oraz zabawach i grach sportowych..

Drugiego dnia półkoloniści udali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wapnie, gdzie mieli okazję zwiedzić siedzibę OSP, przymierzyć strój strażacki, wsiąść do wozu strażackiego. Na środę zaplanowano wyjście do Biblioteki Publicznej Gminy Wapno. W bibliotece uczestniczyli w zajęciach literacko - plastycznych na podstawie wiersza Ireny Suchorzewskiej „Domek dla ptaków” przygotowanych przez Panią Sylwie Smogór.

Kolejny dzień (czwartek) uczestnicy spędzili w budynku szkolnym. Atrakcją tego dnia były warsztaty teatralne z Ogniska Pracy Pozaszkolnej z Wągrowca prowadzone przez Panią Agatę Drążkiewicz i Panią Kingę Modzelewską – Łasut.

W piątek na zakończenie półkolonii pogoda zrobiła nam wielką niespodziankę i spadł śnieg.

Z tej przyczyny zmieniły się plany, ale atrakcja dnia były zabawy na śniegu. Każdego dnia półkoloniści uczestniczyli w zajęciach sportowych, ulepszali swoje zdolności plastyczne, grali w gry planszowe.

Uczestnicy i organizatorzy półkolonii składają podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, szczególnie Bibliotece Publicznej Gminy Wapno, Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Wapno, które przyczyniły się do urozmaicenia zajęć w czasie zimowego wypoczynku w wapieńskiej szkole.

Organizator i kierownik półkolonii składają podziękowania wychowawcom za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zajęć i wyjść oraz Paniom kucharkom za przygotowywanie wyśmienitych posiłków . Również bardzo dziękujemy rodzicom za sprawne przywożenie i odwożenie naszych uczestników.

-

FOTO

czwartek, 2 lutego 2023

Ferie z teatrem

 

2.02.2023 r. odbyły się w naszej szkole wyjątkowe warsztaty teatralne. Pani Agata Drążkiewicz-dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu zaproponowała wiele nieszablonowych ćwiczeń i zabaw, dzięki którym uczestnicy zajęć pracowali nad głosem, świadomością ciała i wyrażaniem emocji. Warsztaty były również świetnym treningiem pracy zespołowej.

Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym

 

Osiemnaścioro uczestników przystąpiło do walki o miano Mistrza Szkoły w tenisie stołowym. Wśród nich rywalizowało siedem dziewcząt i jedenastu chłopców. W systemie do dwóch porażek (gdzie odpada się dopiero po drugim przegranym meczu) odbyło się 35 spotkań, rozgrywanych do dwóch wygranych setów (oprócz finału). Jedynym niepokonanym w całej rywalizacji okazał się Fabian Raczkowski, tym samym zdobywając mistrzowski tytuł. W finale pokonał Marcelinę Piechowiak, która dotarła tam z drabinki przegranych, dokąd spadła po porażce również z Fabianem. Ciekawostka: niepokonany Fabian rozegrał w turnieju 5 meczów, podczas gdy druga Marcelina aż 9. Mecz o trzecie miejsce rozstrzygnął się pomiędzy Igorem Wojtychem (6 meczów) i Sylwestrem Kępińskim (6 meczów) - górą był Sylwek. W najlepszej ósemce znaleźli się również: Katarzyna Rochowiak, Bartosz Rakowicz, Miłosz Adamski i Alan Kępiński. Zawodnicy, którzy czekali na swoje mecze pełnili rolę sędziów.

Radosław Piechowiak
-