niedziela, 23 lipca 2017

Festyn dla Kacperka

Już po raz drugi w gościnnych progach wapieńskiej szkoły odbył się festyn charytatywny Dla Kacperka.
-
FOTO (MR)

czwartek, 20 lipca 2017

Półkolonia ZS Wapno 03-14.07.2017 r.


Tak jak ubiegłych latach w Wapnie odbyła się letnia półkolonia, z której od 3 do 17 lipca skorzystało ponad 80 uczestników. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem był Zespół Szkół i podobnie jak poprzednio zainteresowanie było bardzo duże. Początkowo przyjęto ponad 90 zgłoszeń. Ostatecznie w półkolonii wzięło udział 87 osób. Wśród uczestników było także 12 przedszkolaków.
Środki finansowe na organizację pochodziły z wpłat uczestników i z dofinansowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół. Przewidziano sześć godzin zajęć dziennie od 9.00 do 15.00 i trzy posiłki (śniadanie, obiad i podwieczorek) przygotowywane przez panie ze szkolnej kuchni.
2-tygodniowy wypoczynek rozpoczął się tak jak zawsze od zajęć integracyjnych. Oficjalne rozpoczęcie odbyło się w hali sportowej a dokonał go dyrektor Zespołu Szkół p. Janusz Bilski. Po powitaniu i przypomnieniu założeń oraz planu półkolonii uczestnicy zostali podzieleni na 6  grup. Następnie zostali zapoznani z regulaminami oraz zasadami bezpieczeństwa. Wszyscy półkoloniści wzięli udział w spotkaniach z funkcjonariuszką policji, których tematem było bezpieczeństwo w czasie wakacji. Pogadanki ilustrowane były filmami edukacyjnymi.  Pozostała część dnia upłynęła na zajęciach w grupach, zabawach i grach. I oczywiście wszyscy przeszli tradycyjny „chrzest półkolonisty” zorganizowany przez wychowawczynie.
Na wtorek zaplanowano wycieczkę do Solca Kujawskiego i tamtejszego „JuraParku”. Zapowiadało się deszczowo, ale ostatecznie pogoda dopisała i wszyscy mogli zwiedzić ścieżkę dydaktyczną poświęconą dinozaurom, wziąć udział filmie edukacyjnym w kinie 5D i wyszaleć się w parku rozrywki. Zwykła, tradycyjna karuzela łańcuchowa, wielka „huśtawka”-statek piracki, niewielka kolejka górska, gokarty, pływające „kaczuszki” a dla maluchów plac zabaw i „dmuchańce”. W sumie park rozrywki skromny, ale …półkoloniści podobnie jak w ubiegłym roku chętnie zostaliby tam jeszcze kilka godzin.
Trzeci dzień stał pod znakiem kultury i rekreacji. Półkoloniści udali się do Wągrowca, gdzie w ramach programu MDK „Aquakultura” najpierw obejrzeli film „Gru, Dru i Minionki” a następnie mieli okazję wymoczyć się w wodzie w miejscowym Aquaparku. W czwartek 6 lipca odbyła się kolejna wycieczka. Tym razem głównym celem był INEA Stadion w Poznaniu. Półkoloniści zwiedzili stadion, na którym swoje mecze rozgrywa poznański Lech. Niestety tradycyjnie już ;)  nie udało się zdążyć na godz. 12 na Stary Rynek i obejrzeć poznańskich koziołków. I tym razem musiał wystarczyć krótki spacer po poznańskiej Starówce. Piątek był „dniem indiańskim”. Półkoloniści gościli w wiosce indiańskiej w Łopuchówku k. Murowanej Gośliny, gdzie zapoznali się z życiem, historią i kulturą Indian północnoamerykańskich. W czasie pobytu uczestnicy półkolonii oczywiście nie tylko zdobywali wiedzę, ale przede wszystkim świetnie się bawili. Indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzut włócznią i wiele innych zabaw sprawiły, że czas szybko „zleciał”. Na koniec jeszcze nauka tańca indiańskiego a potem już powrót do szkoły.
Drugi tydzień półkolonii rozpoczął się od najdłuższej wycieczki - do Gdyni i Sopotu. Po długiej podróży półkoloniści zwiedzili Akwarium Gdyńskie, gdzie mieli okazję zapoznać się z fauną i florą mórz i oceanów oraz plenerową wystawę uzbrojenia morskiego, zaliczyli „Monciak”, spacerowali po molo w Sopocie i po plaży. Wycieczka bardzo długa i męcząca, ale wreszcie udało się w ramach półkolonii wyjechać nad morze. Po tak męczącym poniedziałku zajęcia we wtorek rozpoczęły się nieco później niż zawsze. W tym dniu odbyły się typowe półkolonijne zajęcia. Część z nich poświecona była uzależnieniom i walce z nimi. Środa 12 lipca przyniosła kolejną wizytę w wągrowieckim Aquaparku i wodne szaleństwa. Przedostatni dzień półkoloniści spędzili na łonie natury. W tym dniu uczestnicy półkolonii odpoczywali i grillowali w Ośrodku Edukacji Leśnej w Durowie-Wągrowcu. Kilka godzin na świeżym powietrzu, leśna ścieżka edukacyjna i ogromna samodzielność w wymyślaniu zabaw. Najbardziej pomysłowi byli jak zwykle najmłodsi.
Piątek 14 lipca był dniem podsumowania wypoczynku i porządkowania sal zajęć. W tym dniu odbyły się typowe półkolonijne zajęcia. Rozdano także nagrody za udział w konkursach plastycznych. Po oficjalnej części odbyła się dyskoteka. Dla wszystkich uczestników przygotowano także pamiątkowe fotografie grupowe oraz komplet zdjęć z całej półkolonii na DVD (ze względów organizacyjnych płyty otrzymały 3 najmłodsze grupy - starsi mogą odebrać je już po zakończeniu półkolonii w sekretariacie Zespołu Szkół).
Zajęcia w grupach i opiekę w czasie wycieczek sprawowały wychowawczynie – panie: Joanna Hemmerling, Ewelina Krawczak, Joanna Linetty, Kinga Modzelewska-Łasut,  Dorota Rakowicz, Anna Wagner, Sylwia Wiertel.
Uczestnicy i organizatorzy półkolonii składają podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do przygotowania letniego wypoczynku w wapieńskiej szkole. Organizator i kierownik półkolonii składają także podziękowania wychowawczyniom za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zajęć i wycieczek oraz za opanowanie tak licznej i zróżnicowanej wiekowo gromadki J.
PS
Specjalne podziękowania należą się jeszcze p. Piotrowi Baliniakowi, który w czasie dwóch wycieczek po ;) żołniersku i perfekcyjnie pomagał w opiece nad maluchami z przedszkola.
Maciej Ryska

-

wtorek, 4 lipca 2017

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017


                Tak. To już koniec roku szkolnego. Dla jednych minął bardzo szybko, dla innych „wlókł” się tygodniami. Jedni i drudzy 23 czerwca 2017 r kończą naukę i rozpoczynają upragnione wakacje. Szczególnie dla 39 absolwentów Gimnazjum będzie to ważny dzień, bowiem kończą edukację w „swojej” szkole, z którą związani byli przez ostatnie 9 lat. Od września rozpoczną naukę w innych szkołach, w innych miejscowościach. Wierzymy, że nasza szkoła  dobrze przygotowała ich do następnego etapu edukacyjnego.
Już wcześniej bo 20 czerwca najlepsi uczniowie z klas IV-VI SP i Gimnazjum odebrali nagrodę za najlepsze wyniki w nauce i pracę na rzecz szkoły. A nagrodą była wycieczka. Tym razem  była to wycieczka nad morze, ufundowana przez Radę Rodziców.           
  Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uzyskali najlepsze wyniki w nauce, spotkali się w dniu 27 czerwca br. z Wójtem Gminy Wapno, i z jego rąk otrzymali wyróżnienia.
Wyróżnieni zostali następujący Uczniowie:
Gimnazjum w Wapnie:
Weronika Żarnowska – najlepsza absolwentka Gimnazjum w Wapnie;
Wiktoria Maroszek – najlepszy wynik z egzaminu gimnazjalnego;
Mateusz Nawrocki – za wyróżniające wyniki w nauce;
Dawid Wlizło - za wyróżniające wyniki w nauce;
Szkoła Podstawowa im. Adam Mickiewicza w Wapnie:
Zuzanna Grewling - za wyróżniające wyniki w nauce;
Martyna Dalka - za wyróżniające wyniki w nauce;
Daria Wlizło - za wyróżniające wyniki w nauce;
Kimbali Ajwang - za wyróżniające wyniki w nauce.
Podziękowania zostały również złożone na ręce  Pana Janusza Bilskiego Dyrektora Zespołu Szkół w Wapnie oraz Pani Bogusławy Grzegorskiej vice Dyrektora Zespołu Szkół w Wapnie.
          Przy okazji wyróżnień dla uczniów przyznano również tytuł „Przyjaciel Szkoły”, który przypadł w udziale Prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno p. Wojciechowi Rochowiakowi. Wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy bezpiecznych, pogodnych i udanych wakacji. Do zobaczenia 4 września. /JB/


Pożegnanie pani Marii Szulczewskiej.


        Wraz z końcem roku szkolnego 2016/2017 po blisko 35 latach, pracę jako nauczyciel kończy pani mgr Maria Szulczewska. Pani Maria Szulczewska ukończyła Studium Wychowania Przedszkolnego w Wałczu oraz filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest nauczycielem dyplomowanym, magistrem filologii polskiej, nauczycielem języka polskiego i wychowawcą w świetlicy szkolnej. W Zespole Szkół w Wapnie (poprzednio Szkole Podstawowej) pracowała od 1 września 1984 roku. Jest zamiłowaną polonistką i wychowawcą młodzieży. Zamiłowania te stara się zaszczepić swoim uczniom. W swej pracy duży nacisk kładła na kształcenie u uczniów umiejętności słuchania, dyskutowania, porozumiewania się i prowadzenia w sposób kulturalny rozmowy. Bardzo dużo uwagi poświęcała wypracowaniu wśród swoich wychowanków umiejętności pracy zespołowej, odpowiedzialności za wynik grupy przez wszystkich jej członków. Potrafiła pracować z uczniami zdolnymi, ale również dużo czasu poświęca uczniom słabszym. Bardzo ważną rolę w procesie edukacji i wychowania przykładała do kontaktów z rodzicami, zdając sobie sprawę z faktu, że czynnik rodzinny i środowiskowy ma bardzo duży wpływ na proces edukacyjny młodego człowieka. Jako wychowawca i nauczyciel uważała, że każdy problem uczniów jest ważny i o każdym trzeba porozmawiać. Nigdy nie „zamiatała tematu pod dywan”. Dużą wagę przywiązywała również do wyników osiąganych przez uczniów w testach i sprawdzianach ogólnopolskich, gdzie za najważniejszy czynnik przyjmował poczynione przez uczniów postępy w zdobywaniu wiedzy. Bardzo często włączała się również do akcji charytatywnych organizowanych przez Szkołę, Radę Rodziców lub Szkolny Klub Wolontariusza. Służyła zawsze swą radą, wiedzą i doświadczeniem innym nauczycielom, często była opiekunem stażów lub praktyk dla studentów. Przez ponad 30 lat pracy wychowała i uczyła kilka pokoleń uczniów. Wielokrotnie nagradzana nagrodą Dyrektora Zespołu Szkół, a w 2010 i 2016 r również nagrodą Wójta Gminy Wapno. Stan zdrowia nie pozwolił jej na kontynuowanie pracy jako nauczyciel i z dniem 1 września 2017 roku przejdzie w stan spoczynku. Życzymy pani Marii przede wszystkim powrotu do zdrowia, wielu pogodnych dni, życzliwości nie tylko ze strony najbliższych oraz możliwości kontynuowania swoich zainteresowań i pasji. W imieniu pracowników i uczniów Zespołu Szkół w Wapnie – Janusz Bilski.