piątek, 29 kwietnia 2016

WYWIEŚ FLAGĘ - konkurs!

UWAGA!


Z okazji Dnia Flagi RP (2 V)
i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja (3 V)
poproś osobę dorosłą o zawieszenie biało-czerwonej flagi
na swoim domu, mieszkaniu, balkonie
lub umieść ją w oknie swojego domu.

Następnie poproś kogoś o zrobienie Tobie zdjęcie na tle domu z wywieszoną flagą (koniecznie zawieszoną - zdjęcia osób trzymających flagę nie biorą udziału w akcji). Wyślij na facebooku wiadomość do nauczyciela historii, wpisz w niej hasło „WYWIEŚ FLAGĘ” oraz swoje imię, nazwisko i klasę, załącz do niej (jako załącznik!) wykonane zdjęcie. I już!

Termin przesyłania zdjęć - środa 4 maja 2016 r.
(zdjęcia przesłane po terminie nie będą uwzględniane
i nie wezmą udziału w akcji ani nie będą nagradzane,
organizator nie będzie odbierał żadnych wiadomości od czwartku 5 maja)

(Pamiętaj jedynym potwierdzeniem wykonania zadania jest przesłanie wiadomości z załącznikiem na facebooku! Na zdjęciu musi być wyraźnie widać budynek, flagę i Ciebie. Nie próbuj oszukiwać – nie rób zdjęcia u kolegi/koleżanki!)
Zdjęcia (jako collage) zostaną umieszczone na stronie szkoły!
(niestety prawdopodobnie z małym opóźnieniem - 7-8 maja)

PS
Nie masz flagi??? - trudno – nie musisz się wstydzić. Powiedz rodzicom, że przez nich nie możesz wziąć udziału w akcji.

M. Ryska

Iza - wygrała!

Miło nam poinformować, że wśród trójki laureatów konkursu SKO "Jest.gifosko" znalazła się uczennica klasy I gimnazjum - Izabela Rajnik.
GRATULUJEMY!!!
-
JH

2 maja - dzień wolny

W naszej szkole 2 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

czwartek, 28 kwietnia 2016

Wywieś flagę


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto Konstytucji 3 Maja


Za kilka dni - w poniedziałek 2 maja - będziemy obchodzić święto - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a we wtorek 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja.
Dzień Flagi jest obchodzony od 12 lat - od 2004 r. Święto to zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Obchodzimy je 2 maja, a więc dzień przed rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które jest jednym z najważniejszych polskich świąt a także w rocznicę wywieszenia przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie w 1945 r.
2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych i narodowych - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Jej myślą przewodnią było ratowanie zagrożonej Ojczyzny.
Biało-czerwona flaga jest symbolem naszej Ojczyzny, jest naszym znakiem rozpoznawczym, czymś co nas wyróżnia a jej wywieszenie najprostszym przejawem patriotyzmu. Na tyle prostym i nieskomplikowanym, że mogą to zrobić praktycznie wszyscy.

Spróbujcie zachęcić swoich rodziców i namówić ich do wywieszenia polskiej flagi na ścianie domu, mieszkania albo bloku, w którym mieszkacie lub na balkonie. To naprawdę bardzo proste. Flagę można także umieścić w oknie.

18 PITS

We wtorek w naszej szkole odbędzie 18 edycja POWIATOWEGO INDYWIDUALNEGO TURNIEJU SZACHOWEGO - w skrócie PITS. Spodziewamy się ponad setki znakomitych szachistów z całej Polski. Już w tej chwili zapisanych jest 4 z Ukrainy i 3 z Białorusi. Zatem turniej można uznać za międzynarodowy. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia sali gry :)
JH

Biegi Przełajowe w Kobylcu

    


Nasi uczniowie 26.04.2016 r. wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Kobylcu.

Uczennica Kinga Pisarek została Wicemistrzynią Powiatu Wągrowieckiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych, a IV miejsce zajęła Sonata Raczkowska. Obie uczennice jadą w czerwcu na Wojewódzkie Indywidualne Biegi Przełajowe w kategorii Szkół Podstawowych klas VI-tych. 

Wśród gimnazjalistów Wiktorii Wlizło nie udało się wbiec na metę na czwartej pozycji, była piąta. Zabrakło parę metrów by mogła wziąć udział w zawodach wojewódzkich. Również Oliwia Jach przekroczyła metę jako piąta. BRAWO DZIEWCZYNY!

Bardzo ładnie pobiegli również Weronika Sokołowska (7 miejsce), Edyta Pijanowska (8miejsce) i Patryk Wieczorek (9miejsce). Pozostali zawodnicy Klaudia Broda, , Adrian i Marcin Głąb, Dawid Wlizło, Nicola Ridiger, Ola i Iga Sajnaj, Wiktoria Głąb i Patryk Gurda stanęli na wysokości zadania zajmując miejsce w drugiej i trzeciej dziesiątce. 

Jeszcze raz wszystkim bardzo gorąco dziękuję za sportową postawę i ….. biegamy dalej!


D. Rakowicz

1050 rocznica chrztu Polski



27 kwietnia odbył się apel poświęcony 1050 rocznicy chrztu Polski. Tym razem miał on charakter popularno-naukowy. Najpierw dla klas 4-6 SP a następnie dla klas 1-3 Gimn. wystąpił były uczeń naszej szkoły a obecnie doktorant na UAM w Poznaniu p. Jakub Linetty. W swojej prelekcji przedstawił sylwetki pierwszych Piastów, okoliczności i przyczyny przyjęcia chrześcijaństwa oraz znaczenie tego wydarzenia. Niektórzy uczniowie wykazali się odwagą i starali się odpowiadać na pytania p. Jakuba (co nie umknęło uwadze nauczyciela historii )
MR
__
FOTO

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Konkurs - "Przyroda moja miłość"

Konkurs świetlicowy.
Świetlica szkolna ogłasza konkurs plastyczny
Przyroda moja miłość”

Cele konkursu:
- rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych,
- wymiana doświadczeń artystycznych dzieci i młodzieży,
- możliwość prezentacji i popularyzacji swojej twórczości.
Warunki uczestnictwa:
- konkurs skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum,
- warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie pracy plastycznej o podanej tematyce z wykorzystaniem dowolnych materiałów.
Kryteria oceny pracy plastycznej:
- zgodność z tematem;
- wkład pracy własnej;
- estetyka wykonanej pracy;
- pomysłowość;
- umiejętność wykorzystania różnorodnych materiałów.
Kategorie:
Szkoła podstawowa klasy I-III, IV-VI
Gimnazjum klasy I-III

Prace wykonane dowolną techniką należy złożyć w świetlicy szkolnej do dnia 06.05.2016 r.
W opisie pracy wpisać swoje imię i nazwisko, klasę.

Organizator: Ilona Godawa

X POWIATOWY SEJMIK GIMNAZJALNYCH SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH


21 kwietnia 2015 r. przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum: Natalia Adamska, Klaudia Broda i Wiktoria Maroszek wraz opiekunem samorządu Panią Moniką Stachowiak oraz Panem Dyrektorem Januszem Bilskim reprezentowali nasze gimnazjum na X Powiatowym Sejmiku Gimnazjalnych Samorządów Uczniowskich w Gołańczy. Gośćmi sejmiku były władze samorządowe z Powiatu Wągrowieckiego, obecny był również Wójt Gminy Wapno Pan Zbigniew Grabowski, Samorządy Uczniowskie z dziesięciu Gimnazjów w Powiecie wraz z opiekunami.
Głównym tematem tegorocznego spotkania była „Lokalne miejsca pamięci świadectwem wielkich wydarzeń historycznych”.
Uczniowie naszej szkoły przedstawili wybrane miejsca w naszej gminie, które są świadectwem historii dla naszych mieszkańców. W czasie swojego wystąpienia opowiedzieli o „Obelisk ku Czci Poległych i Pomordowanych Za Wolność Ojczyzny 1918-1939-1945”,
o pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Srebrnej Górze, o grobie pułkownika Pawła Dąbskiego – Nerlich, o Izbie Pamięci Kopalni Soli w Wapnie, wspomnieli również o Kamieniu i tablicy pamiątkowej Kopalni Soli w Wapnie oraz o budynkach Kopalni Soli w Wapnie. Na swoje wystąpienie przygotowali multimedialną prezentacje z przemówieniem.
W części warsztatowej gimnazjaliści pracowali w różnych grupach, które zespołowo debatowali i odpowiadali na trzy różne tematy
  1. Jak wzmocnić znaczenie miejsc pamięci w świadomości społeczności lokalnej?
  2. Jaka jest rola społeczności szkolnych w kształtowaniu rozumienia współczesnego patriotyzmu i budowaniu postaw i zachowań obywatelskich?
  3. Na czym powinna polegać misja patriotyczna instytucji kultury, mediów, organizacji pozarządowych, elit politycznych i innych podmiotów mających wpływ na kształtowanie postaw obywatelskich?
Okazało się, że młodzi ludzie mają całkiem konkretne pomysły jak działać w tych tematach. Zaprezentowali interesujące odpowiedzi na postawione im pytania.
Uczestnicy wspólnie uważają wyjazd za udany i czekają na zaproszenie w przyszłym roku

MS
--

Stan "Zakręconej akcji"

Lista.pdf

niedziela, 24 kwietnia 2016

Polsko-niemieckie spotkanie młodych szachistów

Od piątku do niedzieli pięcioro uczniów naszej szkoły: Zuzanna Grewling, Wiktoria, Marcin i Adrian Głąb oraz Dawid Wlizło uczestniczyło w spotkaniu z młodymi szachistami z zaprzyjaźnionego z Wągrowcem niemieckiego Luneburga. Oprócz wapieńskiej piątki w spotkaniu uczestniczyła również Anita Sydow z Lechlinka. Z Niemiec przyjechali do Wągrowca tylko chłopcy: Jan Gunzel, Long Vu, Arne Wochtel, Christian Strzoda, Oskar Schindel oraz najmłodszy a jednocześnie najsilniejszy w tym gronie - 9-letni Jeremy Hommer. W piątek po wspólnej kolacji był tylko lekki trening szachowy. W sobotę po śniadaniu rozegrano turniej szachów błyskawicznych, w którym bezapelacyjnie zwyciężył Jeremy Hommer. Po turnieju wszyscy pojechali do Łekna, gdzie trwał Finał Wojewódzki "Złotej Wieży" a w drużynie wągrowieckiej grała Anita Sydow. Z Łekna młodzi szachiści pojechali na obiad a po obiedzie udali się na wspólne zwiedzanie Wągrowca. Najciekawszym punktem programu wycieczki było wejście na wieżę widokową OSP Wągrowiec skąd można było podziwiać widok całego Wągrowca a druhowie opowiadali o zabytkowych eksponatach strażackich. Po wycieczce rozegrano drugi turniej szachów błyskawicznych, w którym uczestniczył i wygrał - Wicestarosta Wągrowiecki - Michał Piechocki. Drugi był Jeremy Hommer. W niedzielne przedpołudnie wszyscy udali się do AquaParku. Po basenie był obiad a po obiedzie ... lody. Po powrocie do Szkolnego Ośrodka Wychowawczego, który był bazą noclegową spotkania został jeszcze rozegrany - improwizowany mecz piłki nożnej Polska-Niemcy. Nasi chłopcy pewnie wygrali ten mecz. Na zakończenie spotkania rozegrano jeszcze trzeci turniej z 10 minutowym czasem namysłu. Tym razem zwyciężył opiekun polskiej grupy Jacek Haja ale drugi był oczywiście Jeremy Hommer. Na kolację była jeszcze pizza a po kolacji polska grupa udała się do domu. Niemiecka grupa została jeszcze do poniedziałku. Było to już piąte spotkanie młodych szachistów z Polski i Niemiec. Trzecie na terenie polskim. Dla naszych uczniów było to znakomite przygotowanie prze 3-majowym PITS-em :)
JH
__
FOTO

piątek, 22 kwietnia 2016

BIBLIOTEKA - ogłasza!



9-14 MAJA TYDZIEŃ BIBLIOTEKI


11 MAJA DZIEŃ KSIĄŻKOWYCH BOHATERÓW

Każdy człowiek, niezależnie od wieku, ma swojego ulubionego bohatera literackiego.


W ramach święta biblioteki zapraszam do wcielenia się w wybraną przez siebie postać z przeczytanej książki!


To jedyna i niepowtarzalna okazja by zostać Anią z Zielonego Wzgórza, Panem Kleksem, Potterem czy Antygoną.


Spośród wszystkich przebranych uczniów i pracowników szkoły zostanie wyłoniony


TOP BOHATER ZS WAPNO.



Zostanie również oceniony stopień zaangażowania poszczególnych klas w obchody książkowego święta.



ZACHĘCAM WSZYSTKICH


DO AKTYWNEGO UCZESTNICZENIA W TYM DNIU!




KONKURS RECYTATORSKI

13 maja 2016 roku o godzinie 14.00 w bibliotece szkolnej odbędzie się konkurs recytatorski pod hasłem:


PROMUJEMY POLSKĄ POEZJĘ.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów


klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.



Każdy uczestnik konkursu musi przedstawić interpretację jednego wybranego utworu poetyckiego autorstwa polskiego twórcy.



Zgłoszenia do dnia 9 maja 2016 r. przyjmuje bibliotekarz szkolny.




KONKURS MISTRZ ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH

12 maja 2016 roku o godzinie 10.45 w „małej” świetlicy szkolnej odbędzie się konkurs
„MISTRZ ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH”.

Zadaniem uczestników będzie zmierzenie się z różnorodnością


i bogactwem języka polskiego.


Uczestnicy będą losować trudne zwroty językowe i wymawiać je na głos.


Poprawność ich wypowiadania będzie oceniania i punktowana


przez jury konkursu.


Osoba z największą ilością punktów otrzyma tytuł „Mistrza Łamańców Językowych”, dyplom oraz cenną nagrodę.


Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI.



Zgłoszenia do dnia 9 maja 2016 r. przyjmuje bibliotekarz szkolny.




KONKURS PLASTYCZNY


ULUBIONA POSTAĆ LITERACKA


Zapraszam uczniów klas I-III szkoły podstawowej do udziału w konkursie!


Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej
ULUBIONĄ POSTAĆ Z PRZECZYTANEJ KSIĄŻKI.


Format pracy- A 4.


Technika wykonania pracy- dowolna.

Prace należy składać do 6 maja 2016 roku w bibliotece szkolnej.




czwartek, 21 kwietnia 2016

Klasy 3 Gimn. po egzaminach


3 dni ...i 6 egzaminów - baaaardzo ważnych. Nikt tak nie ma. Maturzyści egzaminy mają ładnie rozłożone a studenci sesję. Gimnazjaliści za to... Po ostatnim egzaminie mieli jeszcze trochę siły żeby ustawić się do wspólnej fotki i uśmiechać się.

Żonkile

Od środy 20 kwietnia do piątku 22 kwietnia klasy 6 SP i część klas gimnazjum wzięła udział w Akcji społeczno-edukacyjnej "ŻONKILE" przeprowadzonej przez Bibliotekę Publiczną w Wapnie, która aktywnie włączyła się do ogólnopolskich działań organizowanych przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Celem akcji jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia minęła 73 rocznica wybuchu powstania.
-
FOTO

Rekrutacja 2016

W bocznym menu został dodany link do materiałów związanych z zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie wągrowieckim w roku 2016. Powyżej jest link do materiałów wymaganych przy rekrutacji do ZS w Wapnie (ale to są jeszcze ubiegłoroczne materiały, wkrótce zostaną uaktualnione).

wtorek, 12 kwietnia 2016

Międzyszkolny konkurs pt. „Wielkanocne malowanki”






31 marca br., uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym, pt. „Wielkanocne malowanki”. W konkursie uczestniczyli przedstawiciele kl. I – III SP z Wapna i Damasławka. Konkurs polegał na ozdobieniu ceramicznego kubka motywem nawiązującym do Świąt Wielkanocnych.
Dla uczestników był to wspaniały dzień. Wszyscy uczniowie z nasz szkoły stanęli na podium (każdy w swojej kategorii) i otrzymali dyplomy i nagrody.
Udział w konkursie to nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia, ale również wspaniała okazja do nawiązania nowych przyjaźni.
Uczestnicy konkursu:
  • Zuzia Ucińska z kl. I a – II miejsce
  • Blanka Pisarek z kl. II a – III miejsce
  • Ksawier Pawłowski z kl. III b – I miejsce
A.H.

Kolejny owocowy czwartek


Kolorowe Boiska - przygotowania do akcji!

Od kilku lat w maju rusza akcja "Kolorowe Boiska" , bardzo możliwe, że w tym roku też będzie. Obecnie głosujemy na "Park 2016" i to jest dobra okazja do poprawienia skuteczności głosowań.
Tym wpisem sygnalizujemy gotowość przystąpienia do akcji i zachęcamy do "burzy mózgów" :) Oprócz głosowania trzeba będzie przygotować filmik, głosowanie będzie tylko "przepustką" do dalszego etapu. Aby "otrzymać" boisko trzeba będzie się naprawdę wykazać ale jeśli zaczniemy przygotowania już wcześniej, to ...  ;)
____
Powyższy wpis pojawił się już 3 marca br. ale kolejna edycja już wkrótce - dlatego PRZYPOMINAMY!
-
Filmik prawdopodobnie będzie musiał być kręcony w technice "bez cięć", zatem trzeba naprawdę dobrze obmyślić - co ma się dziać :)

PÓŁKOLONIE


od 04.07.2016 r. do 15.07.2016 r.
 Opłata za Półkolonię wynosi 220 zł.        
Chętni uczestnicy mogą zapisywać się w sekretariacie szkoły. Ilość miejsc na Półkoloniach jest ograniczona (90 osób).
Karty uczestnika można odbierać w sekretariacie szkoły przy zapisie.        
 Należy je wypełnić i zwrócić wraz z opłatą do 15.06.2016 r.


Pozostałe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły                                w godzinach od 8:00 do 14:00.
-

niedziela, 10 kwietnia 2016

ZŁOTA WIEŻA - powiatowa

W niedzielny poranek, w salach naszej szkoły rozgrywane były już kolejny raz, finały powiatowe "Złotej Wieży" w szachach i w warcabach.
W rozgrywkach szachowych Gmina Wapno była reprezentowana przez uczniów: Weronika Marglarczyk, Adrian i Marcin Głąb oraz Dawid Wlizło. Nasi szachiści przegrali tylko z doświadczoną, rodzinną reprezentacją Gminy Skoki (Przemysław, Weronika i Anita Sydow oraz Bronisław Piechocki). Natomiast zremisowali z drużynami Gołańczy oraz Wągrowca.
Oczywiście nasza drużyna miała najmniejszą średnią wieku, ponieważ według regulaminu na dwóch pierwszych szachownicach grali seniorzy, trzecia była zarezerwowana dla juniora a czwarta dla kobiety. Najmłodszym zawodnikiem całych zawodów był Emil Wójtych z Gołańczy (6 lat). Warcabiści z Wapna zajęli czwarte miejsce i nie pomogło wzmocnienie drużyny Wójtem - Zbigniewem Grabowskim. Rywalizację warcabistów wygrała drużyna ze Skoków. Rozgrywki warcabowe sędziował Wicestarosta - Michał Piechocki, rozgrywki szachowe sędziował - Jacek Haja. Debiut miały elektroniczne zegary szachowe pozyskane dzięki Fundacji "Amicis". Sprawdziły się znakomicie.
Zwycięzcy będą reprezentować powiat wągrowiecki na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 23 kwietnia w Łeknie.
JH
-
Tabela z wynikami szachów
FOTO

sobota, 9 kwietnia 2016

wtorek, 5 kwietnia 2016

piątek, 1 kwietnia 2016

Rejsy w zatopionej kopalni

Tereny byłej Kopalni Soli często są badane przez entuzjastów przygód z całej Polski ale takich badaczy jeszcze w Wapnie nie było. Kanadyjska firma "Yellow-Explorer", sprowadziła już do Wapna swoją "kieszonkową" łódź podwodną. Jeśli próbny rejs zakończy się sukcesem, to możliwe będzie organizowanie podziemnych-podwodnych wycieczek. Łódź jest niewiele większa od zwykłego samochodu osobowego i może zabrać 7 osób, ma silniki elektryczne a zapasy energii i powietrza pozwalają na nawet dwugodzinne przebywanie pod wodą.
___
2.04.2016'
Oczywiście powyższa informacja była tylko żartem :)
JH