poniedziałek, 9 listopada 2015

Pojutrze obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości - 11 LISTOPADA.


97 lat temu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

Data 11 listopada jest symboliczna. Tego dnia w 1918 r. rządząca m.in. w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu, który zaledwie dzień wcześniej wrócił z niemieckiej niewoli. Tak naprawdę polską armię dopiero zaczynano tworzyć a większość ziem polskich znajdowała się pod okupacją lub po prostu we władzy państw zaborczych. 3 dni później (14 listopada 1918 r.) Józef Piłsudski otrzymał pełnię władzy. 11 listopada uznano jednak za symboliczny początek tworzenia niepodległego państwa polskiego.
11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 r. W 1945 r. Święto zostało zniesione a przywrócono je ustawą Sejmu z 15 lutego 1989 r. pod zmieniona nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.
W 97 rocznicę odzyskania niepodległości, warto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym przodkom, wspomnieć jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się wolna Polska. I uczcić Święto i naszych przodków, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę.
W jaki sposób??? Najprostszym jest wywieszenie flagi.
Biało-czerwona flaga jest symbolem naszej tożsamości narodowej a jej wywieszenie najprostszym chyba przejawem patriotyzmu. Na tyle prostym i nieskomplikowanym, że mogą to zrobić praktycznie wszyscy. Zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi!
MR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz