środa, 14 kwietnia 2010

Apel w 70 rocznicę pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

„Piszę stąd do Ciebie ten ostatni raz…”
W 70 rocznicę - pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

W środę 14 kwietnia odbyły się planowane wcześniej apele poświęcone 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Dwa dni po uroczystości żałobnej ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem społeczność uczniowska uczciła pamięć polskich oficerów, żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina i władz ZSRR w 1940 r. 10 kwietnia na uroczystości poświęcone tej właśnie rocznicy udawała się do Katynia pod Smoleńskiem polska delegacja z Prezydentem RP Jarosławem Kaczyńskim.
Najpierw uczniowie Szkoły Podstawowej a godzinę później gimnazjaliści zebrali się w Sali gimnastycznej. Zarówno jedni jak i drudzy na początku obejrzeli prezentację poświęconą polskim żołnierzom zamordowanym w Związku Radzieckim w 1940 r. oraz ich żonom, matkom i dzieciom. Następnie uczennica kl. IIIb gmin. Joasia Bogusz przybliżyła wszystkim okoliczności wzięcia do niewoli polskich żołnierzy i wymordowania ich przez NKWD. Jej wystąpienie było ilustrowane zdjęciami i mapami. Temu samemu celowi miał także służyć zaprezentowany później film dokumentalny o zbrodni katyńskiej. Po krótkim filmie wiersz poświęcony ofiarom radzieckich łagrów recytowała Patrycja Dąbrowska. Na zakończenie uczniowie wysłuchali ballady patriotycznej „Ostatni list” Lecha Makowieckiego ilustrowanej prezentacją multimedialną. Pozostałą część lekcji uczniowie wraz z wychowawcami poświęcili ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
PS
Rocznica zbrodni katyńskiej obchodzona jest zawsze w kwietniu. Decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów, policjantów i strażników władze Związku Radzieckiego zgodnie z wolą przywódcy tego państwa - Józefa Stalina podjęły 5 marca 1940 r. Egzekucje rozpoczęły się 3 kwietnia 1940 r. Trzy lata później 13 kwietnia 1943 r. władze niemieckie w audycji radiowej oficjalnie przekazały informację o odkryciu masowych grobów polskich jeńców w Katyniu.
Zbrodni dokonali funkcjonariusze radzieckiego NKWD. Więźniom krępowano ręce i zabijano strzałem w tył głowy z bliskiej odległości. Zwłoki zamordowanych wrzucano do dużych nieoznakowanych, bezimiennych dołów, które później zasypywano i maskowano sadząc drzewa tak, aby nikt nie odkrył jakichkolwiek śladów zbrodni. Część jeńców z obozu w Kozielsku zabito w więzieniu w Smoleńsku, innych w miejscowości Katyń pod Smoleńskiem. Wszystkich pochowano w 8 zbiorowych grobach w lesie katyńskim. Więźniów ze Starobielska zamordowano w Charkowie i pochowano w bezimiennych mogiłach niedaleko wsi Piatichatki pod Charkowem. Jeńców z obozu w Ostaszkowie pogrzebano w ponad 20 zbiorowych grobach w miejscowości Miednoje niedaleko miasta Twer. Zabito około 15 tysięcy jeńców. Oprócz żołnierzy zamordowano wielu więźniów cywilnych. Stało się to w Kijowie i Mińsku.

------------------
Apel przygotował M. Ryska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz