Strony

czwartek, 14 listopada 2013

Odszedł Grzegorz Pietrzycki

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci 
wieloletniego Dyrektora Wapieńskiej Szkoły 
Grzegorza Pietrzyckiego.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę, w Wapnie o godz. 11:00
______
Księga kondolencyjna - będzie wystawiona w kościele p.w. Św. Barbary, w sobotę od godziny 10-ej. Od poniedziałku (18.XI) do piątku (22.XI) będzie wystawiona w ZS w Wapnie (w nowej części).
_______________________________
„I wiem to jedno, że gdy mnie ułożą
Na sen wieczysty, żmudnego pielgrzyma,
Natenczas ujrzę wieczną światłość bożą
Zamkniętymi na wieki oczyma.”    

14 listopada br., w wieku 63 lat, odszedł od nas na zawsze długoletni dyrektor Szkoły w Wapnie. Człowiek o wielkim sercu, całkowicie oddany pracy, rodzinie, społeczeństwu. Człowiek, który zawsze i dla wszystkich miał czas. W zmarłym straciliśmy dobrego przyjaciela, zwierzchnika, nauczyciela, społecznika. 
Grzegorz Pietrzycki był absolwentem ostatniego rocznika Liceum Pedagogicznego w Wągrowcu. Studia wyższe ukończył na wydziale matematyczno - przyrodniczym w WSP w Bydgoszczy, specjalność matematyka. Na tej samej uczelni ukończył studia podyplomowe w zakresie Organizacji i Zarządzania Oświatą.
Pracę pedagogiczną rozpoczął w Szkole Podstawowej w Gołańczy w 1969 r. Od początku 1970 r., przez 39 lat, do czasu przejścia na emeryturę, pracował w szkole w Wapnie.  
Wraz z podjęciem pracy zawodowej aktywnie włączył się w nurt pracy społecznej. Przez wiele lat był drużynowym, a pod koniec lat siedemdziesiątych pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP w Wapnie. Po reorganizacji struktur harcerskich aktywnie działał w Zarządzie Hufca ZHP w Wągrowcu. Organizował wiele biwaków, obozów i rajdów harcerskich. Pełnił funkcję kwatermistrza podczas obozów harcerskich na Wale Pomorskim w Ostrowcu i Zdbicach oraz zastępcy komendanta obozu w Łukęcinie koło Pobierowa. Był opiekunem harcerzy z Komendy Chorągwi ZHP w Pile podczas wypoczynku zagranicznego w Schwernie (Niemcy) i  Czerkassy (Ukraina).
       Za działalność w organizacjach młodzieżowych został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową ZHP.
Grzegorz Pietrzycki całe życie zawodowe poświęcił młodzieży szkolnej. Od 1 lutego 1980r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Szkoły Podstawowej w Wapnie, a po 4 latach, do przejścia na emeryturę, pełnił funkcję najpierw dyrektora Szkoły Podstawowej w Wapnie, a później dyrektora Zespołu Szkół. Podjąwszy się tego zadania, nie zaniechał pracy społecznej dla dzieci i młodzieży ze środowiska wiejskiego. Dalej propagował wypoczynek harcerski, a dla młodzieży, która nie była zrzeszona w żadnych organizacjach, prowadził dziecińce wiejskie, a później półkolonie. Nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan w Poznaniu, które wspomagało finansowo wypoczynek letni. Dzięki temu uczestnicy półkolonii mieli okazję poznać piękno krajobrazu i historię naszego kraju. Uczestniczyli w wycieczkach nad morze, na basen, do kina. Zwiedzali muzea i wystawy, poznawali nasz rejon, tradycje i obrzędy ludowe. Rywalizowali podczas imprez rekreacyjno - sportowych z innymi uczestnikami półkoloniami z całego powiatu wągrowieckiego. Grzegorz Pietrzycki nawiązał współpracę z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Antoniewie, a owocem tego była prowadzona w szkole w Wapnie Świetlica Środowiskowa. To za Jego kadencji szkoła otrzymała sztandar nadany przez Kuratora Oświaty w Pile i była organizatorem wielu konkursów międzyszkolnych oraz powiatowych o tematyce mickiewiczowskiej. Był propagatorem tradycji i dokonań szkoły. Nowo powstałej pracowni komputerowej nadał imię przedwojennego kierownica szkoły Franciszka Janowiaka, uczestnika powstania wielkopolskiego, działacza Armii Krajowej, który zginął z rąk okupanta.. Jego historię życia i pracy przedstawił dla upamiętnienia potomnym w kwartalniku „Ziemia Wągrowiecka”. 
W okresie Jego pracy na stanowisku dyrektora szkoła otrzymała wiele naród i wyróżnień w konkursach europejskich, ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych. W ostatnim 10-cio leciu pracy opracował program współpracy międzynarodowej polegający na wymianie młodzieży między gminami Wapno a Amelinghausen pow. Lüneburg w Niemczech. Przygotował bazę wypoczynkową, opracował program wypoczynku i zorganizował grupy młodzieży wypoczywającej na przemian w obu krajach. Na organizację międzynarodowego wypoczynku pozyskiwał środki finansowe z Fundacji Współpracy Młodzieży Niemiecko - Polskiej w Poczdamie.
Za swoją pracę pedagogiczną uhonorowany został licznymi nagrodami: czterokrotnie Nagrodą Kuratora Oświaty w Pile, w tym nagrodą II stopnia; trzykrotnie nagrodą Dyrektora KOiW w Wągrowcu, nagrodą Inspektora Oświaty, licznymi nagrodami Wójta Gminy Wapno. Otrzymał również odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Medal za zasługi dla oświaty, przyznany przez KO i W w Pile. Ponadto otrzymał niezliczoną ilość dyplomów i podziękowań za wieloletnią pracę, nie tylko zawodową. 
Zawsze znajdował czas na pracę na rzecz społeczeństwa i środowiska. W latach 90-tych, przez dwie kadencje, był członkiem Zarządu Gminy Wapno, a następnie, również przez dwie kadencje, radnym Rady Powiatu Wągrowieckiego, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego. Aktywnie pracował w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Był jednym z działaczy powiatowych reaktywujących Ludowe Zespoły Sportowe. Od ponad 10 lat zasiadał w Zarządzie LZS w Wągrowcu, a obecnie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.  Organizował i prowadził wiele imprez rekreacyjno - sportowych w powiecie i gminie Wapno. Efektem pracy jego i kolegów, działaczy LZS – u, są nagrody, puchary, dyplomy i wysokie miejsca w skali województwa wielkopolskiego. Na terenie gminy propagował grę w tenisa stołowego oraz w szachy i warcaby. Organizował turnieje, pomagał w zakupie sprzętu i przygotowywał nagrody dla uczestników. Dwa lata temu powołany został na członka Zarządu Unii Wapno. Był współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno. W ramach pracy w tej organizacji aktywnie realizował zadania wynikające z projektu „Solny Most”, którego celem było nawiązanie współpracy między starszym pokoleniem - górnikami i dawnymi mieszkańcami Wapna, a młodzieżą szkolną. Uczestniczył też w projekcie „Sto lat Kopalni Soli w Wapnie” z okazji jubileuszu powstania kopalni, w ramach którego kultywowano tradycję i przypominano historię kopalni. Niedawno zakończony został projekt „Aktywna gmina - aktywni mieszkańcy” mający na celu przypomnienie tradycji i historii Pałuk. I również w tym projekcie aktywnie pracował, pełniąc jednocześnie funkcję jednego z koordynatorów. Przygotowywał i organizował wycieczki turystyczne dla członków stowarzyszenia i mieszkańców gminy.
W bieżącym roku za swą działalność społeczną został odznaczony przez Zarząd Powiatu  Wągrowieckiego Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego. 

„ Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje, drudzy dmą jak wichry, więc zostają po nich serca złamane, jak jakieś drzewa po huraganie. A inni wieją, jak trzeba. Tyle, żeby wszystko mogło na czas zakwitnąć i owocować. I po tych zostaje piękno naszego świata……..”
             Panie Dyrektorze - po Tobie pozostaje właśnie takie piękno.
Drogi kolego, przyjacielu.
     Z wielkim smutkiem żegnamy Cię i dziękujemy za wszystko, co w swoim pracowitym życiu uczyniłeś. 
                                                          Cześć Twojej pamięci. Spoczywaj w pokoju.

                                                                           ( autorzy tekstu: Leonard Przesławski, Małgorzata Włodarczyk 
                                                                           Iwona Ratajczak)


2 komentarze:

  1. Każda sekunda życia jest warta kilku milionów lat pamięci.[*]

    OdpowiedzUsuń
  2. "Nie widzą Ciebie moje oczy,
    Nie słyszą Ciebie moje uszy;
    A jesteś światłem w mej pomroczy.
    A jesteś śpiewem w mojej duszy."

    Na zawsze w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju . [*]

    OdpowiedzUsuń