Strony

wtorek, 22 grudnia 2009

Wigilia szkolna


W wigilijnej atmosferze w wapieńskiej szkole

We wtorek 22 grudnia w Zespole Szkół w Wapnie miał miejsce dzień wigilijny. W ostatnim przed zimową przerwą świąteczną dniu zajęć szkolnych nie było zwykłych lekcji, lecz specjalne zajęcia poświęcone nadchodzącym Świętom.
Najpierw uczniowie w swoich salach lekcyjnych wykonywali bożonarodzeniowe stroiki i ozdoby choinkowe oraz układali świąteczne życzenia. Inwencja uczniów, pomysłowość i zaangażowanie przyniosło niezwykłe efekty. Po wytężonej pracy przyszedł czas na świętowanie. Uczniowie po wcześniejszych przygotowaniach zasiedli do wigilijnego stołu. Wszystkie klasy zorganizowały klasowe wigilie. Oczywiście oprócz słodyczy, domowych wypieków i napojów nie zabrakło także opłatka. Uczniowie gimnazjum i starszych klas podstawówki wymieniali się upominkami. Młodszych gwiazdor obdarował przygotowanymi przez rodziców i wychowawców paczkami ze słodyczami. Przy świątecznych stołach zasiedli również rodzice, którzy wcześniej podobnie jak ich pociechy wykonywali świąteczne ozdoby.
Po przerwie wszyscy zgromadzili się w Sali gimnastycznej, gdzie odbyło się ogólnoszkolne spotkanie wigilijne. Maluchy z klas II SP (przygotowane przez swoje wychowawczynie p. A. Wojcińską i p. T. Hołysz-Janicką) przedstawiły jasełkę a wszyscy śpiewali kolędy do akompaniamentu w wykonaniu Wiktorii Marglarczyk z kl. IIIb SP. Po jasełce przedstawiciele poszczególnych klas odczytali ułożone przez uczniów życzenia świąteczne i zwiesili na choince klasowe ozdoby. Za najciekawsze i najbardziej oryginalne specjalna komisja uznała życzenia klas I SP i IIIb Gimn.
Po prezentacji klasowych prac ksiądz Adam Dyderski odczytał fragment Ewangelii wg Św. Łukasza i złożył wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Świąteczne życzenia złożyła także dyrektor Zespołu Szkół p. Małgorzata Włodarczyk oraz przedstawicielki Rady Rodziców p. Małgorzata Wróblewska i p. Halina Cwajna. A potem już rozdano przygotowane przez ks. Dyderskiego opłatki i wszyscy składali sobie świąteczne i noworoczne życzenia.
Za całość programu wigilijnego odpowiedzialna była katechetka - p. Teresa Grembocka.
Zobacz jedną (wkrótce inne) z fotorelacji.
Zobacz cz.2

piątek, 18 grudnia 2009

Życzenia


W domach ciepło, świątecznie,
choinka migocze światłami,
stosy prezentów piętrzą się wokół,
świat wypełniony jest życzeniami.
Kolorowych bombeczek, dużo aniołków i gwiazdeczek,
słodkiego lenistwa i wielkiego oddechu
od codziennego pośpiechu!
Niech ta Gwiazdka Betlejemska, która wschodzi tuż po zmroku,
da Wam szczęście i pomyślność,
w nadchodzącym Nowym Roku.



Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy
Zespołu Szkół w Wapnie






Gwiazdka, 2009

Wigilia szkolna - plan

PROJEKT EDUKACYJNY:
„Niezwykły czar świąt Bożego Narodzenia”

Cele projektu:
Przybliżenie uczniom tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia
Wyrabianie umiejętności współdziałania i współzawodnictwa
Uwrażliwienie na sztukę, pobudzenie uczniów do działań artystycznych
Rozwijanie umiejętności pracy w grupie
Rozwijanie pozytywnych cech charakteru, takich jak życzliwość, tolerancja, szacunek dla pracy innych

Plan zajęć:
9,00 – 11,10 zajęcia w klasach

Przygotowanie ozdoby choinkowej z hasłem, ułożenie życzeń świątecznych, wybranie przedstawiciela klasy do składania życzeń na sali gimnastycznej
- wszystkie klasy – zadanie konkursowe
Przygotowanie stroiku świątecznego kl.IV – VI i kl. gimnazjalne, prezentacja na sali - zadanie konkursowe.
Klasy I – III SP przygotowują „Boże Narodzenie w Europie”
Dekoracja klas , przygotowanie stołu wigilijnego, choinka, żłóbek, wyjaśnienie symboliki (do wyboru)
Wigilia klasowa
Rodzice w bibliotece układają życzenia

11.10 – 11.40 obiad
11.40 – 12. 40 spotkanie wszystkich na Sali gimnastycznej
Klasy od IV – III Gim. Przynoszą na sale samodzielnie wykonane stroiki ( na konkurs), a mające jednocześnie tworzyć element dekoracji.
Piosenka „Oto jest dzień”
Jasełka
Składanie życzeń.
Dekorację choinki rozpoczyna przewodniczący SU gimnazjum, zawieszając na drzewku ozdobę z napisem WESOŁYCH ŚWIĄT i mówi krótkie życzenia.
Następnie do choinki przychodzą przedstawiciele poszczególnych klas składając życzenia i zawieszają samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe z napisanym hasłem ( konkurs).
Ewangelia
Życzenia składa pani dyrektor
Łamanie się opłatkiem ( w tle słychać kolędy)
zakończenie

Losowanie haseł nastąpi tuż przed zajęciami.



PRZYJAZDY I ODJAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO
W WAPNIE W DNIU 22.XII 09

PRZYJAZDY
Wyjazd przyjazd opiekun miejscowość
Z Wapna do Wapna

8.00 Żarnowska Stołężyn
8.45 Baliniak Srebrna Góra

ODJAZDY
12.45 Żarnowska Stołężyn kl. 0, I, II, III, IV
13.30 Baliniak Srebrna Góra
Około 14.00 w razie potrzeby Stołężyn kl.V, VI
Miloch



Rozkład sal
Kl. I świetlica w szkole
Kl IIa i IIb sala 35 i sala gimnastyczna
Kl. IIIa i IIIb sala 31

klasa
Ilość uczniów
Nr sali
klasa
Ilość uczniów
Nr sali
IVa
21
07
IVb
21
03
Va
16
32stołówka)
Vb
21
020
VIa
17
23
VIb
16
21
Gimnazjum


Ia
18
16
Ib
15
20
IIa
17
18
IIb
15
Świet. Terap.
IIIa
21
12
IIIb
22
19


Rodzice - biblioteka





ODPOWIEDZIALNI:

Za całość T. Grembocka
Komisja konkursowa do stroików - Dziergas B., B. Grzegorska, N Baliniak
Komisja konkursowa do prezentacji życzeń: J. Kwiatkowska, D. Rakowicz, K. Janicki.
E. Ryska
Dźwięk M. Ryska
Nagrania kolęd M. Ryska
Opłatki ks. A. Dyderski
Napis „Wesołych Świąt” Mateusz Michalski
Jasełka A. Wojcińska, T. Janicka
Ustawienie choinki i oświetlenie wożny
Przygotowanie Sali ( ustawienie krzeseł) wożny, T. Patelski
Stół do opłatków, biały obrus, świeca,
Pismo Święte, tace do opłatków
z białymi serwetkami T. Grembocka
Dekoracja tablicy B. Grzegorska, Dziergas B.
Dziewczynki do rozniesienia opłatków Stachowiak
i osobę prowadzącą
Do czytania Ewangelii ks. A. Dyderski lub K. Janicki
Stoły do prezentacji stroików T. Grembocka



Opracowała mgr inż. H. Szambelan

Pomysł na niecodzienne dekorowanie choinki zaczerpnięto ze scenariusza Jadwigi Łukowskiej „ Zapalenie choinki” zamieszczonego w „Życiu szkoły”

środa, 16 grudnia 2009

Święto Patrona


W tym roku obchody Święta Patrona Szkoły były skromniejsze, niż w latach ubiegłych. Ograniczyły się do apelu prezentującego wybraną twórczość Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów przygotowanych przez panią Marię Szulczewską.
(zobacz)

poniedziałek, 14 grudnia 2009

Góra grosza


Zbierali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści ...

sobota, 12 grudnia 2009

Szachy - Finał SZS w Poznaniu ("na tarczy")


W sobotę odbyły się w Poznaniu Wojewódzkie Finały SZS w Szachach (indywidualnych). Powiat wągrowiecki był reprezentowany tylko przez połowę zawodników, którzy uzyskali awans. Jak zwykle nie zawiedli reprezentaci Gimnazjum z Wągrowca i naszej szkoły. Wągrowczanie uzyskali przeciętne wyniki: Iza Hoffmann zdobyła 4,5 pkt. a Rafał Ślusarczyk 4 pkt. co pozwoliło im zająć miejsca w środku tabeli. Nasze zawodniczki trochę zawiodły i powinny szybko zapomnieć o tej porażce. Magdalena Wróblewska zdobyła 3 pkt. (w ubiegłym roku miała 4 i teraz miała ten wynik poprawić), Monika Frost zdobyła 1,5 pkt. (ponieważ był to jej debiut - jej zadaniem było zdobycie 2 pkt.) Najgorsze w tym wszystkim, że planowane wyniki były jak najbardziej osiągalne, niestety nie udało się - taki jest sport.
(JH)

czwartek, 10 grudnia 2009

XVIII Finał WOŚP


XVIII Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami


10 stycznia po raz piąty zagra w Wapnie Orkiestra Jurka Owsiaka, podczas 18 Finału WOŚP. Podobnie jak w roku ubiegłym zbieramy dla dzieci z chorobami onkologicznymi.
Tego dnia nasi wolontariusze wyposażeni w identyfikatory i specjalne puszki będą kwestować na ulicach, przy kościołach i sklepach.
W styczniu 2009 r. byliście najlepsi w naszym powiecie. Podobnie jak w poprzednich latach dokonaliście czegoś wspaniałego! Udowodniliście, że zawsze można na Was liczyć. Pokazaliście, że mieszkańcy jednej z najmniejszych gmin w Polsce, to ludzie wspaniali i o wielkich sercach.
Wasz „Dar Serca” może uratować niejedno malutkie niewinne zdrowie, a nawet życie. Zagrajmy więc razem dla maluchów!!! Od godz. 16.00 zapraszamy do wspólnej zabawy w Zespole Szkół Wapnie, zaś o 2000 na happening „Światełko do Nieba” (plac przy dyskotece VIVA). O tej właśnie godzinie (tak jak w całej Polsce) wyślemy w stronę nieba „Dobre Anioły” - światełka w postaci zapalonej świeczki, latarki, zapalniczki. Później bawmy się razem na „Odlotowej Imprezie Orkiestrowej” w dyskotece VIVA.
Oj, będzie się działo! Bądźcie w tym dniu z nami!
Czekamy na Was!

Sztab XVIII Finału WOŚP
w Wapnie

Młodzi dla Hospicjum


Nasz Szkolny Klub Wolontariusza włączył się w trwającą od października akcję „Młodzi dla Hospicjum”. Akcja koordynowana była przez Koło Wolontariackie Corculum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Wągrowca.
Członkowie wapieńskiego Klubu włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla hospicjum przekazując własnoręcznie wykonane przedmioty z przeznaczeniem na aukcję. Nasi wolontariusze wzięli również udział w spotkaniu z młodzieżą pracującą w Hospicjum „Miłosiernego Samarytanina” w Wągrowcu. Goście z Wągrowca przedstawili młodzieży z Wapna, na czym polega praca w hospicjum.
Delegacja SKW została zaproszona na imprezę wieńczącą akcję „Młodzi dla Hospicjum”. W auli wągrowieckiego ZSP nr 2 odbył się koncert charytatywny, w którym wystąpiła nasza wolontariuszka Patrycja Dąbrowska. Patrycja zaśpiewał w czasie tego koncertu kilka piosenek.
Udział w takiej akcji jest przykładem na to, że prężnie działający Szkolny Klub Wolontariusza widoczny jest nie tylko na terenie rodzimej gminy, ale i w powiecie.
BD

środa, 9 grudnia 2009

Ogólne zebranie rodziców


W tym roku na zebraniu ogólnoszkolnym frekwencja rodziców była wyższa, niż w roku ubiegłym. Poruszane były problemy związane z frekwencją uczniów oraz z nowymi przepisami dotyczącymi szkoły.

wtorek, 8 grudnia 2009

APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY

Aby godnie uczcić Święta Bożego Narodzenia wspólnie zadbajmy o radość najuboższych i postarajmy się, by na ich świątecznych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw.

Dlatego też wolontariusze SKW w Wapnie zwracają się z apelem do mieszkańców naszej gminy o wsparcie akcji: „Przedświąteczna zbiórka żywności”. Cieszymy się, że stała się ona już tradycją. Każdego roku ofiarność nas wszystkich pozwala na przygotowanie paczek żywnościowych, które trafiają do domów najuboższych mieszkańców gminy Wapno.

Inicjatorem tej akcji jest Pilski Bank Żywności, a pieczę nad jej sprawnym przebiegiem na terenie naszej gminy podjął Szkolny Klub Wolontariusza w Wapnie.



Zbiórka żywności (artykuły trwałe) prowadzona będzie w:

Przedszkolu i Zespole Szkół – 9-10-11 grudnia (środa - czwartek - piątek)

sklepach na terenie gminy – 11-12 grudnia (piątek - sobota)

kościołach w Wapnie i Srebrnej Górze - 12-13 grudnia (sobota - niedziela)



Jeszcze raz gorąco prosimy o wsparcie nas w tej szlachetnej akcji, byśmy wspólnie mogli pokazać, że mimo iż czasy trudne - my potrafimy dzielić się tym co mamy z tymi, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. A naszą myślą przewodnią niech będzie:

„Człowiek wart jest tyle, ile uczyni dobrego”.

Wolontariusze i koordynatorzy

SKW w Wapnie

Konkurs języka niemieckiego

Dnia 05 grudnia 2009 r. uczennice klasy III a Gimnazjum tzn. Agnieszka Olszewska i Karolina Wróblewska reprezentowały naszą szkołę na Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego – etap rejonowy w Poznaniu. Na tym etapie zakończyły udział w w/w konkursie. Uczennice przygotowywała mgr Iwona Miloch.

sobota, 5 grudnia 2009

Dzień Wolontariusza


Międzynarodowy Dzień Wolontariatu – wolontariusze świętują pracując.

5 grudnia, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Szkolny Klub Wolontariusza w Wapnie uczcił to święto pracując.
Podobnie jak rok temu SKW zorganizował imprezę z okazji Dnia Wolontariatu. Tym razem mniej było świętowania a więcej pracy. Wapieńscy wolontariusze postanowili kontynuować akcję „Dla Maksia i Marcelka” zapoczątkowaną czerwcowym festynem. Członkowie SKW sprzedawali ręcznie wykonane świąteczne kartki i opakowania na prezenty oraz upominki. W czasie imprezy odbyła się aukcja przedmiotów na rzecz Maksia i Marcelka. W przerwach aukcji zebrani w sali gimnastycznej Zespołu Szkół mogli podziwiać występy wolontariuszy wspomaganych przez uczniów kl. IIIb SP. Wapieńska młodzież bawiła zebranych śpiewem i tańcem oraz rozśmieszała występami kabaretowymi.
W czasie imprezy specjalne podziękowania skierowano do naszych szkolnych pań kucharek, które zawsze bezinteresownie i z wielkim zaangażowaniem wspierają akcje SKW. Wolontariusze złożyli także podziękowania państwu Agnieszce i Sebastianowi Chęcińskim z Poznania, którzy przekazali na rzecz podopiecznych wapieńskiego Klubu zabawki i gry. Całość prowadziła nasza była uczennica, ale ciągle nas wspomagająca Roksana „Roksi” Kurz. Na wszystkich przybyłych czekał słodki poczęstunek – herbata, kawa, napoje oraz domowe wypieki przygotowane na tę okazję przez mamy naszych wolontariuszy. Impreza zaczęła się z małym opóźnieniem i nie miała trwać zbyt długo, ale z pewnością spodobała się gościom, którzy chętnie zostaliby jeszcze dłużej.
Podobnie jak w poprzednich akcjach cały dochód ze świątecznego kiermaszu oraz aukcji a także środki pozyskane od sponsorów przeznaczono na leczenie braci Maksa i Marcela Kulczyńskich chorych na mukopolisacharydozę typu IIIA.
(MR)
zobacz więcej

środa, 2 grudnia 2009

Apel (po BRD)


Uczniowie gimnazjum na apelu podsumowali wyniki akcji z dnia 19 listopada.
zobacz
--------
i jeszcze zaległe fotki z 19.11

poniedziałek, 30 listopada 2009

Statystyki w górę :)


Wszystko wskazuje na to, że nowa wersja internetowego serwisu szkolnego zyskuje uznanie. Co prawda w ostatniej ankiecie nie głosowało zbyt wielu uczniów ale pamiętać należy, że to tylko testowanie narzędzia. Natomiast generalnie nasze statystyki idą w górę :)

Konkurs recytatorski


Kilka słów
o VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim
„Z Adamem Mickiewiczem w herbie”

Już po raz siódmy prowadząca konkurs Joanna Bogusz powiedziała, „iż dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny, ponieważ kolejny już raz czcimy pamięć Adama Mickiewicza i po raz kolejny zorganizowaliśmy konkurs na szczeblu powiatu”. Dodała również, że w bieżącym roku, za kilka dni, obchodzić będziemy 20 rocznicę nadania naszej szkole sztandaru.
Do zmagań konkursowych, po raz pierwszy, przystąpili uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Recytatorzy prezentowali wybrane utwory polskich poetów i pisarzy.
Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, wśród których byli: Sekretarz Gminy Wapno, p. Alina Grabowska, Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Małgorzata Wróblewska oraz dyrektor ZS w Wapnie – p. Małgorzata Włodarczyk. Prowadząca powitała gorąco również opiekunów i recytatorów, czyli młodzież, która reprezentowała gimnazja i szkoły podstawowe z: Damasławka, Łekna, Morakowa, Mieściska, Niemczyna, Panigrodza, Rąbczyna, Smogulca, Wapna, Wągrowca i Żelic
Rolę jurorów pełnili, nie zmieniający się od lat: Danuta Kaczmarek, Jolanta Kwiatkowska oraz aktor teatru imienia Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Andrzej Marciniak, który był przewodniczącym komisji.
Konkurs, nad którym patronat sprawują Starosta Powiatu Wągrowieckiego i Wójt Gminy Wapno, przebiegał w trzech kategoriach: edukacja wczesnoszkolna, szkoły podstawowe i gimnazja.
Jurorzy oceniali recytatorów według następujących kryteriów:
Przestrzeganie czasu przeznaczonego na recytację (nie dłużej niż 3 minuty).
Zgodność recytowanego tekstu z treścią utworu.
Umiejętne wygłoszenie wybranego utworu lub jego fragmentu.
Uczestnicy recytowali wybrane teksty w kolejności alfabetycznej. Tym razem jednak była to kolejność zależna od nazwisk opiekunów, którzy przygotowywali uczestników.
Konkursowi towarzyszył pokaz prezentacji multimedialnej, przedstawiający ilustracje do recytowanych tekstów oraz pięknie przystrojone stoły i palące się świece.
Całość przygotowała Iwona Ratajczak.
Oczekiwaniom na wyniki konkursu towarzyszył słodki poczęstunek.


A jak wyglądała rywalizacja?
Komisja przyznała następujące miejsca:

W kategorii szkół podstawowych (edukacja wczesnoszkolna)
I miejsce – Maciej Nowak z Mieścicka pod opieką Danuty Serwatka
II miejsce – Anastazja Kasperkowiak z Damasławka pod opieką Lidii Katona
III miejsce – Igor Milewski z Niemczyna pod opieką Żanety Buk
W kategorii szkół podstawowych (klasy IV – VI)
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Nikodem Nadolski z Damasławka pod opieką Anny Kasperkowiak
II miejsce – Piotr Patelski z Panigrodza pod opieką Anny Kopczyńskiej
III miejsce – Józefina Sprawka z Żelic pod opieką Małgorzaty Ratajczak
W kategorii gimnazjum:
I miejsce – Patrycja Dąbrowska z Wapna pod opieką Marii Szulczewskiej
II miejsce – Paulina Mścisz z Żelic pod opieką Krystyny Kolassa
III miejsce – Agnieszka Szmania z Morakowa pod opieką Anety Kolińskiej - Jurek
W tej kategorii jurorzy przyznali nagrodę specjalną za niepowtarzalną interpretację utworu poetyckiego Marcie Górskiej z Damasławka (pod opieką Anny Kasperkowiak)

Wszyscy nagrodzeni oraz uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, a opiekunowie - podziękowania. Nauczycielom, którzy przygotowali uczniów zajmujących pierwsze miejsca, również zostały wręczone książki. Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Wągrowcu oraz Przewodniczący Rady Gminy Wapno. Poczęstunek zasponsorowała Rada Rodziców przy ZS w Wapnie.
Po zakończeniu zmagań konkursowych uczestnicy wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach teatralnych, które poprowadził p. Andrzej Marciniak.
Po raz pierwszy została wręczona nagroda organizatorowi konkursu – p. Iwonie Ratajczak. Przewodniczący jury poprosił o jej wręczenie uczestnika, który zajął pierwsze miejsce w kategorii edukacji wczesnoszkolnej – Macieja Nowaka.
Dziękuję organizatorowi konkursu Iwonie Ratajczak za jego przygotowanie i przeprowadzenie, nauczycielom i uczniom biorącym udział w konkursie oraz zaproszonym gościom i rodzicom za poświęcenie czasu na obcowanie z poezją.


Małgorzata Włodarczyk
Dyrektor ZS w Wapnie


zobacz fotorelację

piątek, 27 listopada 2009

Dyskoteka w Vivie

Andrzejki dopiero w poniedziałek ale dyskoteka już w piątek od 16-ej do 20-ej.

Wyjazd do Niemiec

Dla młodych szachistów z naszego powiatu organizowany jest wyjazd do Hannoweru. Wyjazd odbędzie się w ostatnim tygodniu stycznia (drugi tydzień ferii)(od niedzieli do niedzieli). Wszystkich zainteresowanych (nie tylko z naszej szkoły) prosimy o kontakt. Koszt wyjazdu, to tylko cena biletu kolejowego, pobyt zapewnia strona niemiecka. Ponieważ w programie wyjazdu są przede wszystkim zajęcia szachowe - wskazane jest zamiłowanie do szachów :-)

Drzewa genealogiczne kl. IVb


W ramach projektu "Moje korzenie" uczniowie klasy IVb przygotowali graficzną prezentację drzew genealogicznych ich rodzin. Wystawa prac jest prezentowana do środy 2 grudnia w klasie 020. Najlepsze prace zostały wyróżnione oceną celującą z historii. Następna wystawa będzie obejmowała prace uczniów klasy IVa. Zostanie ona zorganizowana przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas rozstrzygnięty będzie także konkurs na najpiękniejsze i najdokładniejsze drzewo genealogiczne. Wszystkim młodym genealogom oraz ich rodzinom dziękuję za trud włożony w przygotowanie tych pięknych prac.
Anna Wagner
zobacz

Wyróżnienie dla Joasi


Joanna Olszewska odebrała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie "Brać, czy nie brać"

niedziela, 22 listopada 2009

Mistrzostwa Powiatu Wągrowieckiego w Szachach

W Wągrowcu zagrało 36 pasjonatów szachów, w tym 3 uczniów naszej szkoły. Dla naszych uczniów, to dopiero początek szachowej kariery ale nie było najgorzej. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem 15 minut na zawodnika Patryk Bochna i Kamil Sikorski zdobyli po 3,5 punkta, Miłosz Sikorski 2 punkty. W turnieju zagrali również absolwenci naszej szkoły - bracia Tomkowiak. Tomasz zdobył 5 punktów (bardzo dobry wynik), Krzysztof zdobył 4 punkty. Mistrzem Powiatu w Szachach został Krzystof Szwon (7,5 pkt.) dużą niespodziankę sprawiła Izabela Hoffmann, która została Mistrzynią Juniorów (wyprzedziła swojego brata Przemysława) i oczywiście Mistrzynią Powiatu Kobiet (6 pkt.) Opiekun wapieńskiej ekipy - Jacek Haja zajął 6 miejsce (6 pkt.)
(JH)

piątek, 20 listopada 2009

Zmiana terminu szachów SZS

UWAGA - ponieważ nasza strona jest odwiedzana przez szachistów z powiatu - informujemy, że nastąpiła zmiana terminu wojewódzkiego finału w Poznaniu (było 5 XII) - zawody dla SP i G odbędą się 12 XII - szczegóły na stronach SZS

czwartek, 19 listopada 2009

Dzień BRD


W czwartek, naszej szkole zamiast normalnych lekcji zorganizowano zajęcia związane z Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego. Dokładny rozkład zajęć znajduje się poniżej (program). Klasy 4-6 wykonywały na zajęciach plastycznych znaki drogowe oraz opracowywały "kodeks rowerzysty". Następnie już na sali gimnastycznej była minuta ciszy upamiętniająca uczniów naszej szkoły, którzy zginęli w wypadkach komunikacyjnych. Krótką pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa na drogach przeprowadził policjant. Po pogadance odbył się konkurs znajomości przepisów drogowych. Rywalizacja była bardzo zacięta i naprawdę wszyscy byli zdziwieni, gdy okazało się, iż ostatecznie wszystkie 4 drużyny zdobyły tyle samo punktów. W przerwach konkursu uczniowie śpiewali specjalnie skomponowaną piosenkę, odgadywali zagadki a po konkursie pani A. Wagner przedstawiła prezentację o historii rozwoju rowera.
zobacz fotki
(program)

wtorek, 17 listopada 2009

Wyniki Szkolnego Konkursu Chemicznego

W dniu 13.11.2009r. w Zespole Szkół w Wapnie odbył się szkolny konkurs chemiczny.

W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klas III G.
Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące osoby:
Agnieszka Olszewska i Weronika Wojtych.
Uczniom biorącym udział w konkursie chemicznym dziękuję.

Agnieszce i Weronice gratuluję sukcesu i życzę powodzenia na dalszych etapach tego konkursu.
opiekun Małgorzata Włodarczyk

niedziela, 15 listopada 2009

Szachy w SM w Wągrowcu

Do Wągrowca nasza ekipa wyruszyła w okrojonym składzie: Patryk Bochna, Norbert Bednarz i Kamil Sikorski.(jeden z zawodników zaspał i nie pojechał) W turnieju wystartowało ostatecznie 19 szachistów, w tym 11 juniorów. Funkcję sędziego pełnił Pan Starosta - Michał Piechocki. Zadanie miał trudne, bo już w czasie pierwszej rundy nastąpiła awaria zasilania i trzeba było przejść na ręczny system kojarzenia. Aby nie przedłużać turnieju czas partii został ograniczony do 10 minut na zawodnika. Rozegrano siedem rund system szwajcarskim. Ostatecznie trzech zawodników ukończyło turniej z wynikiem 6 punktów, punkty pomocnicze zdecydowały o ostatecznej kolejności i tak:
1. Jacek Haja
2. Lech Schneider
3. Mieczysław Pazderski
Wśród juniorów wygrał Mistrz Powiatu Juniorów Przemysław Hoffmann. Zwycięzcy otrzymali puchary, wszyscy zawodnicy otrzymali drobne nagrody rzeczowe. Szansa do rewanżu już za tydzień na Mistrzostwach Powiatu, tym razem w MDK (o godz. 10-ej). Miejmy nadzieję, że tym razem już bez niespodzianek technicznych. Nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca w kat. juniorów: Patryk był 6, Norbert był 8 a Kamil 10. Należy jednak pamiętać, że był to ich pierwszy występ poza Wapnem. W turnieju zagrał również absolwent naszej szkoły Tomasz Tomkowiak i zagrał całkiem udanie, był 5-ty wśród seniorów.
(JH)

środa, 11 listopada 2009

Święto Niepodległości


11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości przedstawiciele władzy gminy i Urzędu Gminy w Wapnie oraz Zespołu Szkół w Wapnie złożyli wiązanki kwiatów pod obeliskiem ku czci poległych za ojczyznę. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie Agnieszka Olszewska, Karolina Wróblewska i Filip Harzyński z opiekunką Samorządu Uczniowskiego gimnazjum p. Moniką Stachowiak oraz dyrektor Zespołu Szkół p. Małgorzata Włodarczyk i przewodnicząca Rady Rodziców p. Małgorzata Wróblewska. Po części oficjalnej odbyło się krótkie spotkanie w Urzędzie Gminy, zorganizowane przez wójta Gminy Wapno p. Andrzeja Bąka.
(MR)

wtorek, 10 listopada 2009

RR zaprasza na zabawę


która odbędzie się w Barze „Stacja”
27.11.2009r. w godz. 20.00 - 4.00

Bawić będziemy się przy muzyce zespołu
„DUET ASIA I LESZEK”
Cena biletu 120 zł/ 1 para
W cenie biletu zapewniamy pełną konsumpcję.
Atrakcją będzie Loteria Fantowa – cena losu 5 zł
Zapisy w i wpłaty w sekretariacie Zespołu Szkół w Wapnie do 15.11.2009.
Tel. 067 26 11 011

Ta, co nie zginęła ...


10 listopada odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas V SP oraz uczennice gimnazjum przygotowały montaż słowno-muzyczny zatytułowany "Ta, co nie zginęła..." Obejmował on część poświęconą faktom historycznym związanym z odzyskaniem wolności oraz część liryczną, w skład której weszły najpiękniejsze polskie wiersze o tematyce niepodległościowej. Nad przygotowaniem scenariusza i oprawy scenograficznej czuwała Anna Wagner, natomiast nad aranżacją muzyczną Włodzimierz Mysiak oraz Maciej Ryska. W przedstawieniu udział wzięli: Oliwia Lemańska, Martyna Rybarczyk, Paula Grabarkiewicz, Daria Balcerek, Dominika i Patrycja Michalska, Anna Szuman, Kinga Szuman, Agnieszka Kolińska, Kaja Bednarz, Jakub Przeworek, Hubert Bartkowiak oraz Adam Żabicki. Całość prowadziła Marta Wagner.
(AW)
Po części artystycznej zostały jeszcze wręczone nagrody w konkursach ...
zobacz

piątek, 6 listopada 2009

poniedziałek, 2 listopada 2009

Grypa ... nam nie straszna


Nasi uczniowie już wiedzą jak ustrzec się grypy :)

sobota, 31 października 2009

Akceptacja nowego serwisu :)



Po miesiącu testów ..., po ankiecie przeprowadzonej wśród internautów, z której wynika że witryna otrzymała ocenę więcej niż dobrą - informujemy, iż niniejsza strona będzie ... internetową wizytówką naszej szkoły.
Przypominam, iż cały czas dostępny jest moduł dodawania komentarzy do postów (włączone jest moderowanie), możliwa jest subskrypcja postów (powiadamianie o nowych wpisach)
W ciągu października mieliśmy ponad 1000 odsłon serwisu, najwięcej internautów odwiedza nas we wtorki i w środy. Większość odwiedzających korzysta z przeglądarki Firefox 3.x (to cieszy) Pamiętajcie, że WY też możecie przyczynić się do polepszenia jakości serwisu przesyłając sugestie i przede wszystkim informacje i zdjęcia :)
(JH)

piątek, 30 października 2009

Start (test)

4 października ruszyła kolejna odsłona witryny ZS w Wapnie. Jeśli nowa formuła się sprawdzi, to wkrótce ta witryna będzie główną witryną naszej szkoły. Ten post jeszcze przez jakiś czas będzie "na górze", aby informować nowych odwiedzających. Z boku znajdują się linki oraz sonda na temat nowej witryny. 7 października udostępniona została funkcja dodawania komentarzy (w przypadku problemów, funkcja zostanie wyłączona).

SZS Szachy -Mistrzostwa Powiatu


30 października br. na stadionie Unii (w hoteliku) odbył się turniej szachowy - Mistrzostwa SZS Powiatu Wągrowiec dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na starcie zjawiło się nadspodziewanie wielu szachistów. W przyszłym roku trzeba będzie albo poszukać innego miejsca albo rozdzielić dni rozgrywek dla poszczególnych typów szkół. Ostatecznie wystartowało 37 szachistek i szachistów, przy czym dziewczyn było tylko 5 i wszystkie już na starcie miały pewny awans do rozgrywek wojewódzkich. Ponieważ już na początku nastąpił mały problem techniczny i wszystkie dane zawodników trzeba było wpisywać na nowo sędzia zadecydował, aby połączyć wszystkie grupy. Takie posunięcie techniczne spowodowało, iż udało się ukończyć turniej o planowanej godzinie, mimo półgodzinnego opóźnienia.
Dokładne wyniki turnieju na: http://www.chessarbiter.to.pl/turnieje/t_1080/
Dwójka najlepszych w każdej kategorii awansowała do finału wojewódzkiego. W tym roku były/byli to:
SP dziewczęta
Wróblewska, Magdalena SP Wapno
Frost, Monika SP Wapno
SP chłopcy
Bałażyk, Patryk SP Skoki
Kaszuba, Grzegorz SP3 Wągrowiec
GIM dziewczęta
Hoffmann, Izabela Gim Wągrowiec
Piasecka, Agata Gim Gołańcz
GIM chłopcy
Ziętara, Mateusz Gim Gołańcz
Ślusarczyk, Rafał Gim Wągrowiec
SPG dziewczęta
Jagodzińska, Karolina ZSP 2 Wagrowiec
SPG chłopcy
Hoffmann, Przemysław LO 1 Wągrowiec
Działowski, Paweł ZSP 2 Wagrowiec
więcej fotek
Ocena naszych szachistów:
w tym roku zagrała praktycznie całkiem nowa drużyna, Magda zagrała na swoim poziomie, Monika, Adrian i Kamil Sikorski debiutowali i Monice się udało (bo nie miała konkurencji) chłopakom nie ale od czegoś trzeba zacząć. Kamil Walczak wypadł nienajgorzej. Patryk i Wojtek zagrali bardzo dobrze ale konkurencja była lepsza, jednak jeśli będą ćwiczyć z pewnością jeszcze usłyszymy o nich.
JH

Oxford - test j. niemiecki


Odbył się kolejny konkurs z języka niemieckiego w 14. edycji OXFORD PLUS. Tym razem w konkursie wzięły udział następujące osoby ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wapnie : Weronika Bąk, Daria Braniecka, Roma Goździk, Dawid Antkowiak, Joanna Olszewska, Mateusz Szymkowiak, Karolina Wróblewska, Marta Wagner, Wojciech Wróblewski oraz Kamil Baczyński. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła mgr Iwona Miloch. Wyniki i nagrody ukażą się w późniejszym terminie.
(IW)

środa, 28 października 2009

Wybory opiekuna samorządu uczniowskiego


Przeprowadzono wybory opiekuna samorządu uczniowskiego.
W wyniku głosowania opiekunem Samorządu SP została ... Pani Magdalena Maroszek (dotychczasowy opiekun)
Uczniowie GIMNAZJUM głosowali na kilku nauczycieli. Rada Samorządu Uczniowskiego ostatecznie zdecydowała, że opiekunem tym razem zostanie Pani mgr Monika Stachowiak.

Pasowanie na ucznia


Dzisiaj pierwszoklasiści oficjalnie zostali przyjęci do braci uczniowskiej.
zobacz fotki

wtorek, 27 października 2009

Turniej piłkarski


Grupa trampkarzy i młodzików LKS Unia-lechpol Wapno, na co dzień uczniowie naszej szkoły, miała okazję podejrzeć swych rówieśników z reprezentacji Poznania i Bydgoszczy uczestniczących w rozgrywkach o Puchary K.Górskiego i W.Kuchara. Tak się bowiem złożyło, że po raz kolejny Wapno było gospodarzem zmagań pomiędzy tymi drużynami. O 12.15 naprzeciw siebie stanęły zespoły z rocznika 1997. Stojący na dobrym poziomie mecz zakończył się remisem 2:2. Tuż po nim w szranki stanęli chłopcy z rocznika 1996. Tutaj lepsi okazali się poznaniacy, zwyciężając bydgoszczan 3:2. Młodzi unici oglądając mecze doszli do wniosku, że sami również poradziliby sobie w takiej rywalizacji. Zmagania zawodników z Poznania i Bydgoszczy śledzili: Andrzejewski Jarosław, Bednarz Norbert, Iskra Damian, Iskra Kacper, Kowalski Sebastian, Łuczak Kamil, Matyniak Marcin, Matyniak Wojciech, Michalski Mateusz, Piasecki Natan, Piekarski Kasper, Rychert Krystian, Skoczylas Mateusz, Szczepara Wojciech, Szczepara Patryk, Walczak Kamil. Opiekunem grupy był Radosław Piechowiak.
(RP)

poniedziałek, 26 października 2009

Medal Pani Renaty


Już pisaliślmy, że Pani Renata Żarnowska otrzymała przy okazji Dnia Edukacji Narodowej - Medal Komisji Edukacji Narodowej teraz mamy zdjęcie. (dla niezorientowanych Pani Renata - pierwsza z prawej)

piątek, 23 października 2009

Konkurs języka niemieckiego

Odbył się WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO – etap szkolny, który przeprowadziła mgr I. Miloch. W konkursie wzięły udział następujące osoby : Weronika Bąk – kl. II a, Joanna Bogusz – kl. III b, Patrycja Dąbrowska – kl. III b, Agnieszka Olszewska – kl. III a oraz Karolina Wróblewska z kl. III a . Do eliminacji rejonowych, które odbędą się dnia 05 grudnia 2009 r. zakwalifikowały się 2 uczennice z klasy III a, tzn. Karolina Wróblewska i Agnieszka Olszewska. Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu przygotowywała mgr Iwona Miloch.

środa, 21 października 2009

Paciorki różańca


Od wczoraj wszyscy mogą podziwiać wystawkę z konkursu "Paciorki różańca" zorganizowanego przez nauczycielki religii na najpiękniejszy własnoręcznie wykonany różaniec. Wyniki wkrótce (komisja była widziana podczas obrad).
Nagrodzone zostały prace następujących osób:
Sonia Cwajna kl.4b
Siemianowski Jan kl. 4b
Baczyńska Emilia kl 4b
Cwajna Monika kl. 4b
Popiel Michał kl. 5b
Skoczylas Mateusz kl. 6a
Bednarek Kacper kl. 4b
Karaśkiewicz marta 4b
Ponadto wyróżniono:
Szejner Sandra kl. 4b
Szejner Pamela kl 3b
Kosmowska Izabela kl. 6a
Skład komisji:
H. Szambelan, B. Grzegorska, B. Dziergas, T. Grembocka.

środa, 14 października 2009

Święto Edukacji Narodowej

Były życzenia, kwiaty, był apel. Na apelu oprócz programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas drugich gimnazjum pod opieką p. Justyny Korbal, została przedstawiona prezentacja M. Gębiaka "Nauczyciele". Prezentacja bardzo się podobała, chwilowo jest dostępna bez ścieżki audio (jeden z utworów jest licencjonowany). Nauczyciele oraz pracownicy oświaty spotkali się jeszcze na obiedzie i kawie, gdzie zostały wręczone nagrody Dyrektora. W tym roku Nagrody Gminy (zwyczajowo "nagrody wójta") otrzymali: Krystyna Mysiak, Maciej Ryska oraz Dyrektor Małgorzata Włodarczyk.(FOTO)

SZACHY - Mistrzostwa Szkoły


Prawdopodobnie pogoda sprawiła,że do szkoły dotarło tylko siedmioro zawodników (w tym dwie dziewczyny). Zamiast systemu szwajcarskiego w tym roku grano systemem kołowym (czyli każdy z każdym). Ostatecznie Mistrzem ZS w Wapnie na rok szkolny 2009/2010 został Patryk Bochna (6,5 pkt.), drugi był Wojciech Wróblewski (6 pkt.), trzecie miejsce zdobyła Magdalena Wróblewska (siostra Wojtka), która jednocześnie została najlepszą szachistką w szkole i Mistrzynią Szkoły Podstawowej. Jedynym przedstawicielem chłopców ze szkoły podstawowej był Kamil Sikorski, który był czwarty w klasyfikacji generalnej. W turnieju (poza klasyfikacją) zagrał uczeń ZSP w Damasławku Jakub Haja. Dokładne wyniki na stronie turnieju. (JH)

wtorek, 13 października 2009

poniedziałek, 12 października 2009

RSU - gimnazjum


W dniu 7 października 2009 r. odbyły się jak corocznie wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum. W głosowaniu wzięło udział 99 gimnazjalistów. Z urny wyborczej przeliczono wyniki spośród 92 ważnych oddanych głosów (7 kart wypełnionych niezgodnie z regulaminem głosowania).
Radę Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum w Wapnie zasiliły następujące osoby : Marcin Słoma, który uzyskał największe poparcie, Dawid Szejner, Karolina Wróblewska, Mateusz Michalski, Artur Gurda, Wojciech Wróblewski. Ze względu na uczestnictwo co najmniej jednego przedstawiciela z każdej klasy gimnazjalnej w skład rady weszła również Kalina Macioszek. Gratulujemy!!!
Wkrótce RSU wybierze przewodniczącego rady oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego zgodnie z regulaminem. Wybory odbyły się pod opieką dotychczasowego opiekuna mgr Iwony Miloch.

Fotograf w szkole


Dzisiaj, od godziny 8-ej w szkole odbywała się sesja fotograficzna, wkrótce więcej zdjęć.

sobota, 10 października 2009

Ognisko w Aleksandrowie


Klasa Va wraz z opiekunem, korzystając z ostatnich słonecznych, pięknych dni spotkała się przy ognisku w parku, w Aleksandrowie. (JH)

środa, 7 października 2009

Wybory do RSU


Odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego (sp na 4 lekcji, gim na 5 lekcji). Wyniki ...
Przewodniczącą została: Judyta Szejner kl. 5a,
Z-cą Katarzyna Rakowicz kl. 6b,
Skarbnikiem Martyna Rybarczyk kl. 5a,
Sekretarzem Jakub Żurek kl. 4b

wtorek, 6 października 2009

Dyplomy rozdane


Zwycięzcy biegów otrzymali dyplomy z rąk Pani Wicedyrektor Iwony Ratajczak. Ponadto nagrody otrzymali zawodnicy i zawodniczki, którzy zaprezentowali się dobrze na powiatowych zawodach biegowych w Siennie.

poniedziałek, 5 października 2009

Biegi szkolne


Niespodziewanie dla prawie wszystkich, ze względu na korzystne warunki pogodowe, odbyły się szkolne biegi przełajowe. W tym roku, ze względu na trudności w wystawieniu drużyn klasowych, zamiast tradycyjnych sztafet rozegrano zwykłe wyścigi ... Wyniki:
SP klasy czwarte dziewczęta:I. Daria Rychert, II. Sara Kowalczyk, III. Daria Czerniachowska
SP klasy czwarte chłopcy: I. Kacper Iskra, II. Marcin Matyniak, III. Kamil Sikorski
SP klasy piąte dziewczęta: I. JowitaSzejner, II. Martyna Rybarczyk, III. Kaja Bednarz
SP klasy piąte chłopcy: I. Hubert Bartkowiak, II. Piotr Koliński, III. Łukasz Kędziora.
SP klasy szóste dziewczęta: I. Natalia Sokołowska II. Angelika Malczak (startowały tylko dwie)
SP klasy szóste chłopcy: I. Szczepara Patryk, II. Natan Piasecki, III. Remigiusz Kromrych.
GIM klasy pierwsze: I. Izabela Michalska (startowała sama).
GIM klasy pierwsze chłopcy: I. Dawid Kosmatka, II. Patryk Bochna (st. 2).
GIM klasy drugie dziewczęta: I. Malwina Mrozowska, II. Kamila Szczepara, III. Maria Łochińska.
GIM klasy drugie chłopcy: I. Michał Wojtkowiak, II. Kamil Walczak, III. Mateusz Michalski.
GIM klasy trzecie dziewczęta: I. Angelika Kromrych, II. Dominika Czerwińska, III. Agata Filipowicz.
GIM klasy trzecie chłopcy: I. Dawid Sikorski, II. Kewin Śliwiński, III. Dawid Solecki.

piątek, 2 października 2009

Biegi w Siennie

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Siennieńskich Biegach Przełajowych. Nasza reprezentacja składająca się z 30 zawodników stanęła na wysokości zadania zajmując punktowane miejsca. Pięknie pobiegła Malwina Mrozowska przekraczając metę na 2 pozycji wśród ok. 60 zawodniczek oraz Karolina Wiśniewska zajmując III miejsce na 17 uczestniczek.
Ogólnie 12 naszych uczniów znalazło się w punktowanej 20-tce, są to:
M. Mrozowska, K. Wiśniewska, A. Filipowicz, K. Śliwiński, M. Łochińska, Z. Szambelan, K. Walczak, M. Wojtkowiak, D. Solecki, D. Sikorski, P. Szczepara, A. Dobroniecki. Dziękujemy im i zachęcamy do dalszych sukcesów. (M. Maroszek, D. Rakowicz)

środa, 23 września 2009

Sprzątanie Świata


Trochę później, niż inni ale też wyszliśmy poza obręb szkoły i spróbowaliśmy pozbierać śmieci. Okazało się, że mimo corocznych akcji uświadamiających i tak zbieramy wiele worków śmieci.

wtorek, 15 września 2009

Wakacyjne wspomnienia


W tegoroczne wakacje 20 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w obozie polsko-angielskim zorganizowanym w angielskiej miejscowości Todmorden.

Inicjatorem i głównym organizatorem obozu był pan Wiliam Okanga – Ajwang.


Wyjechaliśmy 26 czerwca o godz. 11.00. Przejeżdżaliśmy przez Niemcy, Belgię, Holandię i Francję. W Londynie byliśmy ok. 10.00, tam już czekali na nas przewodnicy. Zwiedzanie Londynu zaplanowano dla nas bardzo skrupulatnie - jak wiadomo liczy się każda chwila! Wszystko po to, aby podczas naszej krótkiej wizyty zobaczyć jak najwięcej.

Jedną z pierwszych atrakcji, jaką nam zapewniono była przejażdżka British Airways London Eye, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Londynu. Przejażdżka trwa około 30 minut, a wrażenia i widoki są niesamowite. Na naszej trasie zwiedzania znalazły się też Pałac Buckimgham, The National Gallery, The Houses of Parliament, Big Ben, St Paul's Cathedral i wiele innych ciekawych miejsc.

Po 8 godz. pobycie w Londynie wyruszyliśmy w dalszą podróż do Todmorden. Na miejscu przywitał nas organizator wymiany, pan Wiliam Okanga - Ajwang wraz z angielskimi rodzinami, u których zamieszkaliśmy na okres tych kilku dni.

W pierwszym dniu pobytu, czyli w niedzielę odbył się gril, na którym mieliśmy okazję spróbować angielskiego jedzenia, zapoznać się z naszymi angielskimi rówieśnikami i ich rodzicami a także zagrać w angielskie gry.

Drugi dzień spędziliśmy w Todmorden High School. Nie tylko obejrzeliśmy szkołę, ale także i poznaliśmy angielski system nauczania. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego jak bardzo szkoła angielska różni się od naszej.

Kolejnego dnia byliśmy w parku rozrywki w Alton Towers, gdzie mogliśmy doznać mocnych wrażeń mknąc z prędkością ponad 100km/h w wagoniku karuzeli zawieszonej kilkanaście metrów nad ziemią. Ten dzień zapewne na długo zostanie w naszej pamięci. Po powrocie z Alton Towers udaliśmy się z wizytą do burmistrza Todmorden.

Kolejny dzień spędziliśmy w Halifax. Tam spotkaliśmy się z gubernatorem, który oprowadził nas po ratusz. Popołudnie spędziliśmy grając w kręgle. Byliśmy także w Parku Rzeźb, gdzie zorganizowano dla nas zajęcia z rysunku.

W piątek pojechaliśmy pociągiem do Menchesteru, gdzie zwiedziliśmy galerię. Następnie mieliśmy trochę czasu na zakupy. Do Todmorden wróciliśmy z pełnymi bagażami, nie tylko wrażeń.

W ciągu tych kilku dni poza atrakcjami przygotowanymi dla nas przez organizatorów obozu każda z rodzin, u których mieszkaliśmy zabierała nas na basen, pikniki, spacery w góry, do parku by pograć w siatkę lub poznać nowe gry.

Organizatorzy wymiany byli bardzo dobrze przygotowani na przyjazd polskiej młodzieży. Rodziny przyjęły nas z wielką radością. Pokazali nam wiele ciekawych miejsc, opowiedzieli nam o swych obyczajach i tradycjach.

Ten wyjazd zostanie na długo w naszej pamięci, ponieważ wiele nas nauczył, pomógł nam podszkolić język angielski i dzięki niemu mamy bardzo miłe wspomnienia z wakacji.

zobacz


środa, 9 września 2009

Wizyta arcybiskupa


W naszej szkole gościł arcybiskup Henryk Muszyński. Na początku został przywitany przez panią dyrektor Małgorzatę Włodarczyk oraz przez przedstawicielkę samorządu szkolnego. Następnie obejrzał prezentację multimedialną na temat Wapna i szkoły przygotowaną przez pana Macieja Ryskę (otrzymał egzemplarz płyty).

wtorek, 1 września 2009

Początek roku szkolnego 2009/2010


W tym roku szkolnym naukę rozpocznie w naszej szkole 318 uczniów (205 w sp i 113 w gimnazjum)