Strony

niedziela, 27 grudnia 2020

102 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – szkoła pamięta!

  Tak jak obiecaliśmy w połowie grudnia, tuż przed Świętami (24 grudnia) jeszcze raz uporządkowaliśmy grób-pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Srebrnej Górze a w dniu 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oddaliśmy hołd jego uczestnikom.

    W niedzielę 27 grudnia trzyosobowa delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze na powstańczej mogile-pomniku w Srebrnej Górze. W imieniu społeczności szkolnej na srebrnogórski cmentarz, by oddać hołd Powstańcom Wielkopolskim, udali się Olimpia i Natasza (7a) oraz Hubert (7b).
MR

FOTO:
https://drive.google.com/drive/folders/1VH8iihEfvfKns0mxX7wq12RliNFSU6zV?usp=sharing

   „Szliśmy do Ciebie...”
 
Szliśmy do Ciebie...Polsko,
Przez Wielkopolski ścieże.
Wiatr harfą grał eolską...
I, jak my – był żołnierzem.
 
Grał, gdyśmy w bój ruszali –
Szli z dumą nieodpartą...
By, stary ład obalić
Nad Obrą, Prosną, Wartą...

By, Polska...nie umarła,
Niejeden szedł i... ginął.
Chcąc hydrze, co nas żarła
Łeb odciąć z pępowiną

Rok był to...osiemnasty,
A... myśmy byli młodzi.
Kraj pełen zaś kontrastów –
Jutrznią wolności wschodził.
 
W Poznaniu i w Chodzieży,
W Wągrowcu, w Nakle, w Kcynii...
Bóg, sam karabin dzierżył –
Ręką znak krzyża czynił.
 
I, stało się...powstała !
I...wzbiła się do lotu !
Powstańcom - wieczna chwała !
Do salwy, gotów ? – Gotów !
 
Zbigniew Grabowski, Wapno, X 2008 r.

PAMIĘTAJ - 27 grudnia - GLORIA VICTORIBUS


 

PAMIĘTAJ - 27 grudnia - GLORIA VICTORIBUS - WYWIEŚ FLAGĘ

102. rocznica wybuchu POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.

102 lata temu w Poznaniu wybuchły walki, które zapoczątkowały Powstanie Wielkopolskie. W niecałe dwa miesiące powstańcy oswobodzili prawie całą Wielkopolskę. Powstanie Wielkopolskie to jedno z wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zakończonych pełnym zwycięstwem powstań w dziejach Polski. Wielkopolanie zbrojnym czynem wywalczyli sobie wolność i przynależność do państwa polskiego. Wielkopolanie - nasi przodkowie. Warto pamiętać o nich, o ich walce, poświęceniu. I warto okazać wdzięczność. Walczyli dla siebie i dla następnych pokoleń - dla nas.

Krótka chronologia wydarzeń:
- obrady Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu i utworzenie Naczelnej Rady Ludowej, jako organu polskiej władzy w Wielkopolsce (XII 1918 r.),
- przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, powitanie na dworcu kolejowym – 26 XII 1918 r.,
- uroczystości na cześć I. J. Paderewskiego (27 XII),
- antypolska manifestacja Niemców (27 XII),
- wybuch walk niedaleko hotelu Bazar – początek powstania 27 XII 1918 r.,
- opanowanie Poznania przez powstańców (do końca grudnia 1918 r.),
- walki w Wielkopolsce (koniec grudnia 1918 r.),
- wyzwolenie prawie całej Wielkopolski (do końca stycznia 1919 r.),
- podpisanie rozejmu w Trewirze (w Niemczech) – formalny koniec walk – 26 II 1919 r.,
+ traktat wersalski przyznający Wielkopolskę państwu polskiemu (28 VI 1919 r.).

POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ – WYWIEŚ FLAGĘ
(poniżej film z 2008 r. -przygotowany na apel z okazji 90 rocznicy)


wtorek, 22 grudnia 2020

Karma

 

Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. To akcja, w której uczniowie szkoły zbierali dary dla schroniska dla zwierząt: karmę oraz kołdry i legowiska. Samej karmy (suchej i w puszkach) zebraliśmy 54 kg. Dary dla zwierząt zostały przekazane schronisku w Ruścu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

AP/IG


środa, 16 grudnia 2020

Porządkowanie grobu Powstańców

 


Przed 102 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Prace porządkowe na mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich w Srebrnej Górze.

   

Tak jak co roku tuż przed świętami mieliśmy udać się na cmentarz w Srebrnej Górze, żeby uporządkować grób-pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tym razem przewidując, że pracy przy sprzątaniu może być więcej postanowiliśmy to zrobić wcześniej. I okazało się, że mieliśmy rację. Masa liści do sprzątnięcia wymagała więcej pracy. Do tego doszły jeszcze nieuprzątnięte od dłuższego czasu zwiędnięte stare kwiaty i wiązanki a nawet stroiki niewyglądające na nowe a raczej takie „przechodzone i podrzucone”.
    Uczniowie trochę się dziwili, że takie brzydko wyglądające „ozdoby” wciąż tam stały. Jeszcze mniej ciekawie wyglądały dwie stare i podniszczone flagi (państwowa i powstańcza) i dlatego zdemontowaliśmy je, kończąc w ten sposób coś w rodzaju „eksperymentu” (flagi były już tam od około 2 lat i czekaliśmy na to, czy ktoś w jakiś sposób zareaguje na ich stan).
    Pracy było tym razem sporo, ale poszło sprawnie i dość szybko. Chyba zbyt szybko, bo Olimpia (kl. 7a) i Hubert (kl. 7b) szukali jeszcze innych grobów powstańczych do sprzątania (wpadli nawet na pomysł odwiedzenia innych okolicznych cmentarzy). Postaramy się jeszcze raz uporządkować to miejsce pamięci narodowej tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i 102 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypadającą 27 grudnia.

 MR

 FOTO - link:
https://drive.google.com/drive/folders/1rSYD_ivnxgw2efuBBPdEXp6D59HB5Q67?usp=sharing

poniedziałek, 14 grudnia 2020

Konkurs świątecznej angielskiej piosenki


Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Świątecznej Piosenki online.

W konkursie mogą wziąć udział soliści, duety i zespoły (od 2 do 5 osób)
Osoby chętne proszone są o przesłanie nagrania występu uczestnika w formacie MP4 na adres anna.markiewicz@wapno.edu.pl. Plik należy zatytułować swoim  imieniem i nazwiskiem, a w treści podać tytuł świątecznej anglojęzycznej piosenki lub kolędy.

Ostateczny termin przesłania nagrań mija wraz z końcem 2020 roku.

Czas trwania wykonywanej piosenki od 2-3 minut. Nagranie, musi być z obrazem (plik video), a podkład muzyczny nie może zagłuszać wokalisty.

Anna Markiewicz-Kluczyńska

"Święty Mikołaj w dobie koronawirusa"

"Święty Mikołaj w dobie koronawirusa", taki był temat Szkolnego Konkursu Literackiego ogłoszonego w grudniu w klasach VI - VIII. Uczniowie, którzy podjęli to wyzwanie wykazali się nie lada kreatywnością. Ile prac, tyle ciekawych pomysłów. Jedne wzruszają, inne bawią. Najciekawsze okazało się opowiadanie Łucji Rozmarynowskiej z klasy VIa, II miejsce przypadło uczniowi klasy VIII a - Kacprowi Hałasowi, a III - Katarzynie Rabinek z klasy VI b. Wyróżniono także interesujące historie stworzone przez: Mateusza Grabowskiego, ucznia klasy VI a oraz Maksymiliana Matuszaka z VIIIb. Serdecznie gratuluję talentów pisarskich i życzę kolejnych sukcesów w tej dziedzinie. 

JK


AWARIA

 

Część serwerów Google odpowiedzialnych np. za Classroomy ma awarię, stąd problemy. Czekamy na naprawę.

____
Po kilkudziesięciu minutach sytuacja wróciła do normy, ale trzeba mieć świadomość, że mogą się zdarzyć problemy techniczne.

piątek, 11 grudnia 2020

Prezent Mikołajkowy z Centrum Nauki Kopernik

 

Do naszej szkoły dotarł prezent Mikołajkowy z Centrum Nauki Kopernik - Zestawem Multimedialnego Wsparcia Edukacji Zdalnej.

W zestawie jest lampa na statywie z uchwytem do telefonu, mikrofon, kamera internetowa oraz duży statyw. Sprzęt obecnie jest już wykorzystywany i bardzo ułatwia prowadzenie lekcji zdalnych z przedmiotów ścisłych.

Po powrocie uczniów do szkoły otrzymany sprzęt znacznie ułatwi i poprawi jakość udziału w organizowanych dla nas zajęciach online m.in. przez Centrum Nauki Kopernik.

Zestaw multimedialny jako niespodziankę otrzymaliśmy w ramach udziału w projekcie „Nauka dla Ciebie”.

Iwona Napierała


środa, 9 grudnia 2020

Mikołajki

 


Na Świętego Mikołaja czekają wszystkie dzieci i wielu dorosłych marząc o wspaniałych prezentach. W naszej szkole zawsze obchodzimy Mikołajki. Niestety ten dzień w tym roku był trochę inny - zresztą jak cała nasza nauka - ale i tym samym wyjątkowy na swój sposób. Zdalne nauczanie wcale nam nie przeszkodziło w dobrej zabawie! Zarówno uczniowie jak i nauczyciele ubrali się tego dnia na zajęcia na czerwono oraz mieli mikołajkowe czapki, rogi reniferów i inne świąteczne gadżety. Uczniowie, którzy dołączyli do zabawy, byli zwolnieni tego dnia z odpowiedzi i kartkówek. Inicjatorem akcji był Samorząd Uczniowski.

A.Piechowiak

__

Poniżej zdjęcia innych klas

Statuetka od PCK


Z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu nasza Szkoła została uhonorowana statuetką za aktywne włączanie się w realizację programów edukacyjnych z zakresu zdrowia, higieny i wartości humanitarnych oraz za promowanie idei honorowego dawstwa krwi, którego ambasadorką jest w szkole pani Iwona Ratajczak. Jej należą się także podziękowania za zainicjowanie współpracy z PCK Wągrowiec i zorganizowanie w szkole programu "Klub wiewiórka". 

AW

wtorek, 8 grudnia 2020

KONKURS "ŚWIĘTY MIKOŁAJ W CZASIE PANDEMII"


W grudniu
odbył się plastyczny (kredkami) konkurs pt. "Święty Mikołaj w czasie pandemii". Wzięło w nim udział 30 uczniów. Większość skupiła się na Mikołaju w maseczce, ale byli tacy, którzy pokazali teraźniejszość w trochę  innej odsłonie. Zwycięzcami zostali:

  • 1 miejsce - Bachora Wiktoria kl.6a  ,  Ucińska Zuzanna kl. 6a
  • 2 miejsce - Maksym Mateusz kl.7a  ,  Wiertel Olimpia  kl.7a
  • 3 miejsce - Kuchta Martyna kl.5  ,      Rochowiak Katarzyna kl 6a
Wyróżnienie - Kuchta Katarzyna kl.8b
Wszystkim zwycięzcom gratuluję, pozostałym biorącym udział dziękuję. Wszyscy otrzymali oceny celujące z religii za pracę dodatkową, wszyscy też otrzymacie dyplomy i upominki jak wrócimy do szkoły- CIERPLIWOŚCI !!!
Pozdrawiam AW

piątek, 4 grudnia 2020

Wyniki konkursu „Drzewo w jesiennym krajobrazie”

 


I miejsce

Michalina Rochowiak kl. VII a


II miejsce

Wiktoria Bachora kl. VI a

Anna Kaczmarek kl. VI b


III miejsce

Ksawier Pawłowski kl. VIII b

Katarzyna Rochowiak VI a


Wyróżnienia:

Klaudia Hemmerling VII a

Bartosz Rakowicz VI b

Szymon Zadroga VII a

Hubert Sikorski VII b

Gabriela Zielińska VI b


Dyplom uznania dla:

p. Joanny Hemmerling

Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

Dyplomy za udział otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu.

Gratulacje dla wszystkich!


środa, 2 grudnia 2020

ZAPROJEKTUJ MASECZKĘ - wyniki

Ogłoszenie wyników konkursu: 
Klasy I-III 
  • 1 miejsce - Natasza Pisarek kl. IIIa 
  • 2 miejsce - Wiktoria Kulczyńska kl. IIIa 
  • 3 miejsce - Zuzanna Bejnarowicz kl. IIIa 
 Klasy IV-VIII 
  • 1 miejsce - Martyna Kuchta kl. V 
  • 2 miejsce - Tymoteusz Sytek kl. IV 
  • 3 miejsce - Jagoda Kubisz kl. IV 
 Gratulacje dla zwycięzców! 
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów. 
 SW/AP