Strony

piątek, 30 kwietnia 2010

Festiwal sztafet olimpijskich

30 kwietnia 2010 r . uczniowie naszego gimnazjum (Angelika Kromrych, Agata Filipowicz, Karolina Wiśniewska, Dawid Szejner, Mariusz Maciejewski, Dawid Sikorski i Michał Wojtkowiak) wzięli udział w „ Festiwalu Sztafet Olimpijskich” w Skokach, zorganizowanych przez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków. Celem imprezy była popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu, integracja różnych środowisk szkolnych oraz propagowanie Dni Olimpijczyka. W programie Święta Szkoły był również Piknik Olimpijski, w którym każdy, bez względu na wiek, mógł wziąć udział w kilku konkurencjach sportowych, między innymi chodzeniu na szczudłach, wolnej jeździe na rowerze po torze przeszkód, strzelaniu z wiatrówki. W święcie uczestniczyły gimnazja całej Polski: Ciechocinka, Gryta, Kędzierzyna Koźla, Dąbrowy Górniczej, Oławy, Łodzi, Szczytowa, Gliwic, Bydgoszczy. Mimo iż nasza reprezentacja nie zajęła czołowych miejsc, warto było wziąć udział w imprezie.

Dorota Rakowicz

środa, 28 kwietnia 2010

12-ty PITS wkrótce



Już 3 maja - największa impreza szachowa w powiecie wągrowieckim - Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy

Przypominam, że lepiej zapisać się wcześniej przez internet (ułatwi to pracę 3 maja)
Chcesz wiedzieć jak wygląda taki turniej, to przeczytaj i obejrzyj relację np. z ubiegłego roku :)
Dla przyjeżdżających z daleka - obecnie obok szkoły trwa budowa hali sportowej (może za dwa lata zagramy już tam), dlatego proszę uważać przy parkowaniu (proszę nie parkować przy głównych schodach, bo tam będziemy robić pamiątkowe zdjęcie).
UWAGA
Zawodnicy jadący do Wapna z południa (Gniezno, Konin itp.) w Janowcu Wlkp. droga jest zamknięta ze względu na remont mostu - zatem objazd.

wtorek, 27 kwietnia 2010

Egzamin gimnazjalny

W dniach 27-28-29 kwietnia w Zespole Szkół w Wapnie odbyły się egzaminy gimnazjalne klas III.
We wtorkowy poranek 27 kwietnia zamiast na lekcje trzecioklasiści stawili się w szkole by poddać sprawdzeniu swoją wiedzę i umiejętności z przedmiotów humanistycznych. Jak zwykle po wyjściu większość zaczęła porównywać zapamiętane odpowiedzi. Na twarzach jednych pojawiały się uśmiechy, twarze innych nie wyrażały zadowolenia. Wszyscy zgodnie twierdzili, że test był trudny. Teksty, których dotyczyły pytania pochodziły z różnych epok – od Biblii po czasy II wojny światowej. W roku wyborów samorządowych znalazło się również pytanie o sposoby wpływania na władze gminy. I na koniec rozprawka na temat …wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Dzień później gimnazjaliści przystąpili do rozwiązywania testu matematyczno-przyrodniczego. I znowu nastroje po zakończeniu egzaminu nie były najlepsze. Sporo zadań z biologii i chemii, była też geografia i fizyka. A do tego oczywiście matematyka. Niektórych zdziwiły mocno… radioaktywne biedronki. Na rozwiązanie obydwu testów uczniowie mieli po 120 minut. Wreszcie w czwartek przyszedł czas na egzamin językowy. Trzecioklasiści zdają go zawsze z obowiązkowego języka obcego a tym w naszym gimnazjum jest język niemiecki. Na początek odtworzone z płyty nagranie z czytanymi przez lektora tekstami i czas na udzielenie odpowiedzi. Potem trochę czytania i pisania w języku naszych zachodnich sąsiadów. Na napisanie tego testu uczniowie mieli 90 minut. Po zakończeniu każdego z egzaminów wszystkie prace były pakowane w specjalne koperty i przewożone do Poznania. Tam Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) przydzieli testy nauczycielom-egzaminatorom z całego województwa. Egzaminatorzy nie znają danych uczniów, których prace sprawdzają i oceniają.
Jak wypadną testy w tym roku? Dowiemy się dopiero w czerwcu. Wyniki egzaminów decydują o przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

piątek, 23 kwietnia 2010

Patron dla gimnazjum

Temat cały czas odkładany ale nie zapomniany. Adam Mickiewicz był i jest patronem szkoły podstawowej natomiast gimnazjum nie posiada swojego patrona. Niniejszym zapraszamy społeczność szkolną do rozważań na temat patrona dla gimnazjum. Najlepiej, aby zgłaszać swoje propozycje w komentarzach do tego wpisu. Najlepiej, aby krótko uzasadnić swoją propozycję. Po zebraniu propozycji spróbujemy przygotować ankietę, w której sprawdzimy preferencje internautów (pewnie nie będzie to wiążące ale ułatwi stworzenie wąskiej listy). Oczywiście wpisy niecenzuralne lub nie na temat będą usuwane.
JH

Hala powstaje cz.1


Prace przy budowie nowej hali wrą :) Co jakiś czas będziemy się starali pokazać stan robót :)

Oxford - matematyka


W piątek 23 kwietnia br. uczniowie naszego zespołu mogli kolejny raz sprawdzić swoje siły w konkursie Oxford Test Matematyka Plus. To już 15 edycja tego konkursu, którego inicjatorem  jest Oxford Educational International-London. Testy są przygotowane w taki sposób, aby uczeń bez pośpiechu mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania w ciągu 45 minut.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów w różnych kategoriach:
- kategoria Podstawowa 4 - 7 uczniów
- kategoria Podstawowa 5 - 1 uczeń
- kategoria Podstawowa 6 - 8 uczniów
- kategoria Gimnazjum 1 - 1 uczeń
- kategoria Gimnazjum 2 - 4 uczniów

piątek, 16 kwietnia 2010

V Sejmik



V POWIATOWY SEJMIK
GIMNAZJALNYCH SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH.

16 kwietnia 2010 r. Pani vice dyrektor Iwona Ratajczak, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum: Marcin Słoma i Maciej Gębiak oraz opiekun samorządu Pani Monika Stachowiak reprezentowali naszą szkołę na V Powiatowym Sejmiku Gimnazjalnych Samorządów Uczniowskich w Gołańczy. Gośćmi sejmiku były władze samorządowe z Powiatu Wągrowieckiego, Samorządy Uczniowskie z Gimnazjów w Powiecie, ich opiekunowie oraz dyrektorzy szkół.
Głównym tematem tegorocznego spotkania była „Współpraca Samorządu Uczniowskiego ze środowiskiem lokalnym - doświadczenia, koncepcje przyszłościowe”.
Uczniowie naszej szkoły przedstawili wizerunek szkoły oraz współprace naszej społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym poprzez multimedialną prezentacje przygotowaną przez Macieja Gębiaka. W części warsztatowej Marcin i Maciej pracowali w różnych grupach, które zespołowo poszukiwały rozwiązań czy Samorządy Uczniowskie mogą uczestniczyć w ewaluacji pracy szkoły? Grypy podawały swoje propozycje, formy i metody udziału w tej ewaluacji.
MS
zobacz

środa, 14 kwietnia 2010

Apel w 70 rocznicę pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

„Piszę stąd do Ciebie ten ostatni raz…”
W 70 rocznicę - pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

W środę 14 kwietnia odbyły się planowane wcześniej apele poświęcone 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Dwa dni po uroczystości żałobnej ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem społeczność uczniowska uczciła pamięć polskich oficerów, żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina i władz ZSRR w 1940 r. 10 kwietnia na uroczystości poświęcone tej właśnie rocznicy udawała się do Katynia pod Smoleńskiem polska delegacja z Prezydentem RP Jarosławem Kaczyńskim.
Najpierw uczniowie Szkoły Podstawowej a godzinę później gimnazjaliści zebrali się w Sali gimnastycznej. Zarówno jedni jak i drudzy na początku obejrzeli prezentację poświęconą polskim żołnierzom zamordowanym w Związku Radzieckim w 1940 r. oraz ich żonom, matkom i dzieciom. Następnie uczennica kl. IIIb gmin. Joasia Bogusz przybliżyła wszystkim okoliczności wzięcia do niewoli polskich żołnierzy i wymordowania ich przez NKWD. Jej wystąpienie było ilustrowane zdjęciami i mapami. Temu samemu celowi miał także służyć zaprezentowany później film dokumentalny o zbrodni katyńskiej. Po krótkim filmie wiersz poświęcony ofiarom radzieckich łagrów recytowała Patrycja Dąbrowska. Na zakończenie uczniowie wysłuchali ballady patriotycznej „Ostatni list” Lecha Makowieckiego ilustrowanej prezentacją multimedialną. Pozostałą część lekcji uczniowie wraz z wychowawcami poświęcili ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
PS
Rocznica zbrodni katyńskiej obchodzona jest zawsze w kwietniu. Decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów, policjantów i strażników władze Związku Radzieckiego zgodnie z wolą przywódcy tego państwa - Józefa Stalina podjęły 5 marca 1940 r. Egzekucje rozpoczęły się 3 kwietnia 1940 r. Trzy lata później 13 kwietnia 1943 r. władze niemieckie w audycji radiowej oficjalnie przekazały informację o odkryciu masowych grobów polskich jeńców w Katyniu.
Zbrodni dokonali funkcjonariusze radzieckiego NKWD. Więźniom krępowano ręce i zabijano strzałem w tył głowy z bliskiej odległości. Zwłoki zamordowanych wrzucano do dużych nieoznakowanych, bezimiennych dołów, które później zasypywano i maskowano sadząc drzewa tak, aby nikt nie odkrył jakichkolwiek śladów zbrodni. Część jeńców z obozu w Kozielsku zabito w więzieniu w Smoleńsku, innych w miejscowości Katyń pod Smoleńskiem. Wszystkich pochowano w 8 zbiorowych grobach w lesie katyńskim. Więźniów ze Starobielska zamordowano w Charkowie i pochowano w bezimiennych mogiłach niedaleko wsi Piatichatki pod Charkowem. Jeńców z obozu w Ostaszkowie pogrzebano w ponad 20 zbiorowych grobach w miejscowości Miednoje niedaleko miasta Twer. Zabito około 15 tysięcy jeńców. Oprócz żołnierzy zamordowano wielu więźniów cywilnych. Stało się to w Kijowie i Mińsku.

------------------
Apel przygotował M. Ryska.

poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Apel nadzwyczajny


12 kwietnia w Zespole Szkół w Wapnie odbyła się uroczystość poświęcona ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
W sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele Rady Gminy Wapno i Urzędu Gminy oraz instytucji działających na terenie naszej gminy, sołtysi, przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystość przebiegała w atmosferze smutku i zadumy. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości wszyscy zebrani obejrzeli krótki film-prezentację poświęconą tym, którzy zginęli tragicznie w katastrofie. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Małgorzata Włodarczyk. W swojej przejmującej mowie podkreśliła, jaką tragedią jest odejście najbliższych i jak ogromną stratą jest dla Polski śmierć elit politycznych i wojskowych z Prezydentem RP na czele. Głos zabrał również ksiądz Adam Dyderski, który poprowadził wspólną modlitwę za dusze zmarłych pod Smoleńskiem. Po modlitwie cała społeczność szkolna i zaproszeni goście uczcili minutą ciszy ofiary katastrofy i wysłuchali w skupieniu utworu muzycznego „Il silenzio” („Cisza”) „Nini” Rosso. Po zakończeniu uroczystości zaproszeni gości dokonali wpisów do księgi kondolencyjnej. Księga została później wyłożona w holu głównym, gdzie wpisów dokonywali uczniowie wapieńskiej szkoły. Katastrofie smoleńskiej poświęcone zostały gazetki na holu głównym i w poszczególnych salach lekcyjnych.

sobota, 10 kwietnia 2010

KASSK 2010


Opiekun pracowni komputerowej - Jacek Haja, uczestniczył czynnie w VI Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych w Nowym Tomyślu. Można dodać, iż uczestniczył bardzo czynnie, bo przeprowadził 3 zajęcia warsztatowe na temat podcastów w edukacji (zamiast zaplanowanych 2).
JH

piątek, 9 kwietnia 2010

Drzwi otwarte

15 kwietnia 2010 roku (czwartek) od godziny 15.30 do 17.30 odbędą się w szkole „Drzwi otwarte” dla rodziców.

czwartek, 8 kwietnia 2010

Śladami Jana Pawła II

8 kwietnia 2010 roku dwie uczennice naszej szkoły Marta Wagner i Izabela Michalska, przygotowane przez p. Iwonę Ratajczak, wzięły udział w uroczystości i konkursie pod hasłem „Śladami Jana Pawła II”.
Głównym organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Kościele p.w WNMP o beatyfikację Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po mszy wszyscy uczestnicy przemaszerowali do sali gimnastycznej Kompleksu Sportowo - Rehabilitacyjnego, gdzie odbyła się dalsza uroczystość.
Na wstępie dyrektor ZSS Kamila Marosz powitała zaproszonych uczestników konkursu i zaprosiła do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez p. Magdalenę Czuk – Napierała. Przedstawienie opowiadało o przyjaźni i więzi łączącej papieża Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Widzowie nagrodzili występującą młodzież gromkimi brawami.
W drugiej części obchodów został przeprowadzony II Międzydekanalny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, którego myśl przewodnia brzmiała: „Sport w życiu Jana Pawła II”. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: gimnazja masowe i gimnazja specjalne. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 27 szkół.
W kategorii szkół specjalnych 11 osób zdobyło maksymalną liczbę punktów, czyli 30.Konieczna była dogrywka i tak rozstrzygnięto kolejność miejsc.
W czasie, kiedy komisja obradowała, uczestnicy zwiedzali wystawę fotograficzną „Jan Paweł II i Stefan Wyszyński niezłomni i zjednoczeni”. Warto wspomnieć również o pysznym obiedzie i słodkim poczęstunku, który był dla wszystkich miłym zaskoczeniem.
Na zakończenie uroczystości wystąpił szkolny zespół wokalny i wspólnie wszyscy zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. „Barka”.

M. Maroszek

Sprawdzian szóstoklasistów


Nadeszła chwila prawdy :) dla szóstoklasistów, pozostali uczniowie sp mieli wolne. Uczniowie gimnazjum mieli w tym dniu zajęcia według specjalnego planu.
zobacz sprawdzian

środa, 7 kwietnia 2010

Światowy Dzień Zdrowia


Klasy 1-3 miały nawet specjalny apel, zdjęcia wkrótce.

piątek, 2 kwietnia 2010

WIELKANOC


Drodzy rodzice i uczniowie

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
oraz błogosławieństwa Bożego.
Niech zmartwychwstały Chrystus obudzi w nas to,
co jeszcze uśpione,
ożywi to, co jeszcze w nas martwe
i niech światło Jego słowa
prowadzi nas przez życie w radości i pokoju.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Wapnie


Wielkanoc, 2010

czwartek, 1 kwietnia 2010

Sensacja archeologiczna - skarb pod szkołą!!!


////UWAGA//////////////UWAGA////
Poniższy tekst był oczywiście żartem :-)
Jednak miło jest zobaczyć w statystykach prawie 3-krotnie większą od przeciętnej oglądalność strony :-) Ponadto pierwszy raz pojawiło się tak dużo komentarzy, pierwszy pojawił się już kilkanaście minut po opublikowaniu wpisu (dlatego został usunięty, aby nie psuł zabawy od początku). Oczywiście cały czas jest szansa, że może gdzieś tam będzie skarb
:-)
//////////////UWAGA//////////////////

Jeszcze dobrze nie zaczęły się roboty budowlane przy budowie nowej sali gimnastycznej a tu SENSACJA! Wszyscy żałowaliśmy drzew wyciętych w parku w związku z budową. Jakież było jednak zdziwienie wszystkich, gdy po wyrwaniu z ziemi korzeni jednego z tych drzew pokazały się fragmenty glinianych naczyń ale to jeszcze nic - po wyjęciu jednej z takich "urn" okazało się, że wypełniona jest złotymi i srebrnymi monetami pochodzącymi prawdopodobnie z tego samego okresu co inny wapieński skarb - "złote brakteaty". Kierownik budowy Stanisław Marsjański wezwał policję do zabezpieczenia terenu oraz archeologów z USM w Poznaniu w celu dalszego rozpoznania znaleziska. Jest szansa, że obok sali gimnastycznej, dzięki znalezisku powstanie jeszcze aquapark.
Dyrekcja szkoły bardzo prosi o nie zbliżanie się do rejonu wykopów.