wtorek, 4 kwietnia 2017

4a i 4b w Laboratorium Wyobraźni oraz Muzeum Ziemi


Czy mleko można pokolorować?
Jak samemu zrobić tęczę, a potem „wyciągnąć” z niej kolory?
Jak zobaczyć, w którą stronę płynie prąd?
Czy kompas zawsze wskazuje północ?
Jak zbudowany jest aparat fotograficzny?
Czy lodem można rysować?
Czy każda woda płynie?
To tylko kilka pytań z wielu, na które szukali odpowiedzi nasi uczniowie w „Laboratorium Wyobraźni”, działającym przy Poznańskim Parku Naukowo – Technologicznym w Poznaniu.
Podczas 3-godzinnego pobytu w Laboratorium uczniowie samodzielnie mogli uruchomić eksponaty na interaktywnej wystawie, dzięki którym m.in. z łatwością zrozumieli, jak działa radar, jak przepływa prąd, co to jest gęstość cieczy. Poznali zjawiska z różnych dziedzin nauki takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. W specjalnej „ciemni” dowiedzieli się skąd się biorą kolory, jak działa lustro fenickie i aparat fotograficzny. Badali bieg promieni odbitych od lusterek, przebieg promieni przy przejściu przez pryzmat.
W experymentarium samodzielnie wykonali kilka doświadczeń chemicznych, m.in. tęczę, wulkan oraz oczywiście zrobili zabawkę „glut”, z którą każdy wrócił do domu.
Był również czas na zabawę i sprawdzenie kondycji ruchowej. Zajęcia akustyczne z interaktywną grą KNOOCKER to świetna zabawa, dzięki której czwartoklasiści uczyli się podstawowych zasad akustyki oraz ćwiczyli umiejętność pracy i współpracy w ciszy.
Zanim dotarliśmy do Laboratorium, skorzystaliśmy z gościnności geologów z UAM.
W Lapidarium oraz Muzeum Ziemi znajdującym się na Wydziale Geografii, Pani Profesor oraz studenci geologii, pokazali nam niesamowite „skarby ziemi” z całego świata, a w tym m.in. sól z kopalni w Wapnie.
Na nas oczywiście niesamowite wrażenie zrobiła kolekcja największych w Polsce meteorytów, które spadły z kosmosu ok. 5000 lat temu, a dopiero w 2012r. zostały wydobyte z ziemi.
Serdecznie dziękujemy Pani Profesor oraz studentom za wiele cennych informacji, zdobytą wiedzę oraz gościnność i przemiłą atmosferę.
Serdecznie dziękujemy również Pani Kasi za eksperymenty oraz animatorom z Laboratorium za poświęcony nam czas, naukę i zabawę.


I.Napierała
_

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz