sobota, 18 lutego 2017

Planeta Energii


W obecnym roku szkolnym uczniowie klasy III a z wychowawcą, wzięli udział w VII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Planeta Energii", organizowanego przez Grupę ENERGA. Patronem honorowym programu jest Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka, natomiast patronem merytorycznym Uniwersytet Warmińsko - Mazurski. Podczas realizacji programu dzieci: dowiedziały się skąd bierze się energia elektryczna, jakie są jej źródła i jakie ma znaczenie we współczesnym życiu, uczyły się jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych, w czasie burzy, czy w przypadku porażenia prądem. Kształtowały postawy proekologiczne związane z oszczędzaniem prądu.
W ramach realizowanego programu zostały przeprowadzone w klasie III a zajęcia edukacyjne o tematyce związanej z energią elektryczną na podstawie zeszytu metodycznego "W krainie prądu elektrycznego" min. „Jak to się dzieje, że żarówka świeci”. Pod bacznym okiem pani Moniki Stachowiak, która omówiła budowę obwodu elektrycznego, wyjaśniła dzieciom, czym jest prąd elektryczny, co to są elektrony i dlaczego się poruszają, w wyniku obserwacji uczniowie zbudowali prosty obwód elektryczny z wykorzystaniem płaskiej baterii, żarówki, przewodów elektrycznych, z czasem wymieniając żarówkę na dzwonek. Zadanie to zaowocowało uśmiechem na ustach dzieci.

Spotkanie z Planetą Energii było dla uczniów czasem nauki połączonej z zabawą. Szczegółowe sprawozdanie z realizacji scenariuszy oraz dodatkowych zadań wraz z dokumentacją zdjęciową opracowane przez wychowawcę, zostało przesłane na adres organizatora, aby wziąć udział w ogólnopolskim konkursie.
A.H.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz