środa, 6 maja 2015

Spotkanie z absolwentką


Uczniowie klas piątych – po kolejnym spotkaniu z absolwentem.
Tym razem gościliśmy w murach naszej szkoły Malwinę Szumann, policjantkę, która poświęciła swój czas, by przybliżyć uczniom podstawówki tajniki pracy tego zawodu.
To kolejna osoba, która wsparła działania wychowawców w przygotowywaniu uczniów do podjęcia trafnej decyzji edukacyjnej i zawodowej. Dzięki przekazanej wiedzy i informacjom na temat swojej edukacji, którą rozpoczęła właśnie w murach naszej szkoły, uświadomiła uczniom, że w życiu wszystko jest możliwe, a wszystkie wybory właściwe.
Gdy Malwina opuszczała gimnazjum, marzyła o zostaniu prawnikiem. Potem ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Kcynii na profilu biologiczno – chemicznym i zmieniła swoje plany. Tym razem chciała zostać psychologiem, choć dalszą edukację kontynuowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku: Biologia (specjalność: ekologia i zarządzanie zasobami przyrody). Po roku studiów ścisłych uświadomiła sobie, że brak jej humanistycznego akcentu w edukacji i równocześnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek: Pedagogika specjalna, specjalność Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną). Mimo możliwości pozostania na uczelni i kontynuowania swojej kariery naukowej, bardzo chciała zostać nauczycielem biologii i zarażać swoją pasją uczniów szkół podstawowych. Niestety, nie było jej dane spełnić tego marzenia, więc coraz częściej myślała o innym zawodzie... zawodzie policjanta.
Po testach kwalifikacyjnych z wiedzy policyjnej oraz sprawności fizycznej, a także teście psychologicznym i stresującej rozmowie kwalifikacyjnych została przyjęta do Policji. Po półrocznej Szkole Policji pomyślnie zdała egzamin i trafiła do jednostki macierzystej, gdzie pracowała w Ogniwie Patrolowo  - Interwencyjnym, a od początku roku 2015 objęła stanowisko Dzielnicowego w mieście Wągrowiec.
Droga naukowa Malwiny Szumann była skomplikowana, ale dzięki temu uczniowie uświadomili sobie, że zdobycie kwalifikacji nie wiąże człowieka z zawodem, który się wybrało. Można się uczyć dalej, zdobywać kolejne uprawnienia, by w końcu wykonywać zawód, który w pełni nas satysfakcjonuje.
„Ta praca każdego dnia daje mi dużo radości, a przede wszystkim pozwala mi na nieustanny rozwój. Cieszę się, że mogę nieść pomoc ludziom, spełniam się w tym i jestem przekonana, że dokonałam dobrego wyboru” - powiedziała Malwina na zakończenie spotkania z uczniami klas piątych.

Iwona Ratajczak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz