czwartek, 15 stycznia 2015

Trzecie spotkanie z absolwentem
Jeszcze 20 lat temu niewiele kobiet korzystało z usług kosmetyczek, a zawód ten kojarzył się głównie z pielęgnacją paznokci. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, na co niebagatelny wpływ ma wzrost znaczenia wyglądu zewnętrznego. Kosmetyczka nadal jest osobą zajmującą się pielęgnacją i ozdabianiem ludzkiego ciała, a w szczególności twarzy. 
Ogólna wiedza zdobywana w szkole kosmetycznej jest dzisiaj jedynie podstawą do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Kosmetyczki dokształcają się w konkretnych dziedzinach, dzięki czemu stają się specjalistkami.
Rita Zimna (z domu Lidmann), która spotkała się w grudniu z uczniami klas V, ukończyła Policealną Szkołę Zawodową w Bydgoszczy o kierunku technik usług kosmetycznych i w 2007 roku uzyskała kwalifikacje do wykonywania zawodu, który pasjonował ją już od najmłodszych lat. Wtedy już bowiem, jako nastolatka, obcinała włosy swoim koleżankom, ćwiczyła malowanie wzorów na paznokciach.
Zawód ten, jak większość innych, wymaga ciągłego dokształcania, w związku z tym nasza absolwentka zdobyła również kwalifikacje do wykonywania usług fryzjerskich, kończąc kurs zorganizowany przez Centrum Edukacji Dorosłych.
Od listopada 2014 roku prowadzi prywatną firmę. Mobilny zakład kosmetyczny założyła z myślą o zapracowanych kobietach, którym na co dzień brakuje czasu, by pomyśleć o sobie. 
Praca kosmetyczki i fryzjerki wymaga bezpośredniości, łatwości nawiązywania kontaktu z ludźmi, cierpliwości oraz dużej odporności na stres. Wydaje mi się, że wszystkie te cechy posiada nasza absolwentka, co pokazała podczas spotkania z uczniami, zdradzając tajniki zawodu, wykonując profesjonalny makijaż i piękną fryzurę.
Iwona Ratajczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz