środa, 16 kwietnia 2014

Dziady cz.II

Dnia 11 kwietnia 2014 roku odbyło się przedstawienie "Dziady cz. II". Sztukę wyreżyserowała p. Maria Szulczewska a zebrana publiczność mogła oglądać aktorów z kl. Ib Gimnazjum. Reżyserowi i aktorom gratulujemy i liczymy, że sztukę również będzie mogło obejrzeć szersze grono wielbicieli teatru z naszej szkoły ( i nie tylko). 
JB
___________________________________________________


      Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
      Co to będzie, co to będzie?...
   11 kwietnia br. w holu nowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wapnie zgromadzili się wyjątkowi goście – rodzice, rodzeństwo, bliższa i dalsza rodzina, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz znajomi zaproszeni przez uczniów klasy I b gimnazjum. Widownia była obecna na nietypowej lekcji języka polskiego odbywającej się w ramach cyklu: Przeczytam, przeżyję, zapamiętam
   Jej wyjątkowość polegała na tym, że przygotowali ją właściwie sami uczniowie. Poprzedzona była kilkugodzinnymi zajęciami, na których została omówiona lektura Dziady część II Adama Mickiewicza oraz zagadnienia z zakresu dramatu i sztuki aktorskiej. Uczniowie wcielili się nie tylko w poszczególne postacie utworu, ale również w role pozostałych twórców dzieła teatralnego. Stali się: scenarzystami, reżyserami, scenografami, charakteryzatorami, kostiumologami, operatorami światła i dźwięku oraz specjalistami od efektów specjalnych. 
   Wszyscy obecni przez moment przenieśli się w odległe czasy i uczestniczyli w pogańskim obyczaju opisanym przez Adama Mickiewicza. Dziady – to nazwa pradawnego obrzędu odprawianego na Białorusi, Litwie i Ukrainie. W pobliżu cmentarza gromadzili się ludzie i starali się nawiązać kontakt z duchami zmarłych. Wierzono, iż ludzie żyjący mogli pomóc błąkającym się nieszczęśliwym duszom.
   Moi Kochani – zwracam się tutaj do moich uczniów – byliście wspaniali i  bardzo realistycznie kreowaliście swoje postacie! Praca z Wami była dla mnie przyjemnością! Mam nadzieję, że tajemnica i niesamowita atmosfera, jaką stworzyliście, udzieliła się całej widowni.
   Chciałabym bardzo podziękować wszystkim aktorom z klasy I b gim., ich rodzicom, rodzeństwu i znajomym, którzy przyczynili się do powstania tej inscenizacji oraz dyrekcji, która udostępniła nam hol nowej sali gimnastycznej i bardzo cierpliwie znosiła nasze wielogodzinne próby za drzwiami ich gabinetów.  Szczególne podziękowania należą się p. Dorocie Marglarczyk, która spontanicznie wsparła nas swoją pomocą oraz doświadczeniem.
Maria Szulczewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz